Dünyanın En Büyük Volkan Kalıntısı! 2 Dağcı Tırmandı ve Kayıp Bir Sırrı Ortaya Çıkardı

Balls’s Pyramid dünyanın en büyük volkan kalıntısı yığını. Yüzbaşı Henry Ball tarafından 1788 yılında keşfedildi ve ilk tırmanışı ise 1965 yılında gerçekleşti…

Bu ıssız kayalık 562 metre yüksekliğinde ve buraya birkaç yıl önce tırmanan iki dağcı uzun süredir kayıp bir sırrı ortaya çıkardı. İşte Avustralya açıklarında Güney Pasifik’te öylece tek başına duran Ball’s Pyramid’in ilginç hikâyesi…

İşte Avustralya açıklarında Güney Pasifik’te öylece tek başına duran Ball’s Pyramid’in ilginç hikâyesi. Yüzbaşı Henry Ball tarafından 1788 yılında keşfedildi Balls’s Pyramid. İlk tırmanışı ise 1965 yılında gerçekleşti. Daha sonra 1982 yıllarında adacığa tırmanış yasaklandı.

Yalnız birkaç yıl önce bu kayaya tırmanan iki dağcı, bir gece denizden 70 metre kadar yüksekte bir çalının altında uzun süredir kayıp bir sırrı buldu. Bu kayalığın 13 mil uzağında daha büyükçe bir ada var: Lord Howe Island. Bu adada neredeyse bir insan eli büyüklüğünde meşhur bir böcek türüyle karşılaştılar.

Avrupalılar bu böceğe ağaç istakozu adını verdi. 12 santim uzunluğundaki bu hayvanlar dünyanın en ağır böceği. Yerel balıkçılar bu böcekleri ağ ve oltalarına yem olarak takıyordu. Derken 1918’de günlerden bir gün S.S. Makambo adındaki bir İngiliz gemisi adada karaya oturdu. Bir yolcu boğuldu, geri kalanı adaya tahliye edildi. Makambo’nun yeniden tamiri ve ayrılması dokuz gün sürdü. Ancak bu sırada gemideki kara sıçanlar adaya sızmayı başardı. Çok geçmeden de lezzetli bir yiyecekle tanıştılar. Altı ayaklı dev böcekler…

İki yıl sonra ada kara sıçan doluydu ve böceklerin nesli 1920’de tamamen tükendi.Tam 90 yıl boyunca da bir daha gören olmadı. 1960 yılında da soyunun tükendiği resmen ilan edildi. Ancak bazı dağcılar yıllarca Ball’s Pyramid’in de bu böceklerden gördüklerini iddia ettiyse de yıllarca dedikodu olarak kaldı.

Çünkü bu böcekler ‘nocturnal’ yani ‘geceleri ortaya çıkan canlılar’ olduğu için kimse gecenin bir karanlığında bu kayalıkta böcek aramak istemiyordu.

Avustralyalı bilim insanları David Priddel ve Nicholas Carlile bu sırrı çözmeye karar verdi. Kayalığa tırmandılar.

Birkaç çekirge dışında bir şey bulamadılar. Vazgeçip inerlerken sudan 70 metre kadar yükseklikte küçük bir çalının altında taze böcek gübresi olduğunu fark ettiler.

Bunu öğrenmenin tek yolu gece olunca yeniden gelmekti. Nick Carlile ve mahalli güvenlikçi Dean Hiscox gece karanlığında kayaya tırmanmayı kabul ettiler.

Ve çalının etrafında iki siyah dev böcekle yüz yüze geldiler.

90 yıl sonra insanla, bu böcek türünün ilk karşılaşmasıydı.

Nesli tükendiği düşünülen hayvan türü henüz gezegenimizden tamamen ayrılmış değildi.

Çalılığın etrafını gezdiklerinde nüfus 24’e çıktı.

Bu konu hakkında hiçbir bilgi yok. Ama bazı bilim insanları bir kuş kanadı ya da bir balıkçının ağından kurtulup da gelmiş olabileceğini söylüyor.

Bilim insanlarının ilk düşündüğü birkaçını hemen korumaya alıp yeniden üremelerini sağlamak oldu.

Avustralya hükümeti, böceklerin adadan alınmasına sıcak bakmadı.

İki yıl boyunca kurulan komisyonlar bilim insanlar grupları araştırma raporları sonunda dört böceğin kayalıktan alınmasına izin çıktı. Nüfusları artık 11 bini geçti.