Çizgi Roman Evrenlerinin En Güçlü 15 Kadın Karakteri

Yıllarca kimimizin koleksiyonunu yaptığı kimimizin de eline geçtiği ilk fırsatta okuduğu çizgi romanlar genellikle hep erkek karakterler üzerine durmuştur. Fakat öylesine güçlü kadın karakterler vardır ki onları bir kenara atmamak gerekir. Bugüne kadar bir kısmını filmlerde görme fırsatına erişsek de bir kısmının adı dahi anılmadı…

Ben de 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel olarak Marvel ve DC Comics evrenlerine ait en güçlü kadın karakterleri bir listede  ele almak istedim. Fakat şuna değinmek isterim ki listeyi hazırlarken “güç” sıralaması yapmadım. İşte birbirinden güçlü, belki adını ilk defa duyacağınız 15 kadın süper kahraman!

1- Storm

Gerçek adı Ororo Monroe olan Storm, 1975 yılında Marvel evreni için yaratılan bir süper kahramandır. Atmosferi ve havayı manipüle edebilir. Ölümcül şimşekler, hortumlar, girdaplar yaratabilir. İnsanların akciğerlerindeki oksijeni yok edebilir ve kulaklarına uyguladığı basınç ile ani beyin kanamalarına sebebiyet verebilir. Bunun gibi pek çok özelliği sayesinde çizgi roman evrenindeki en güçlü mutantlardan biri olarak bilinmektedir.

2- Rogue

Gerçek adı Anna Marie olan Rogue karakteri çizgi romanlarda görüldüğü ilk yıllarda Brotherhood of Evil Mutants’ın üyesiyken daha sonraki dönemlerde X-Men ekibine kabul edilmiştir. Dokunduğu kişinin gücünü ve hafızasını kopyalar ve bu güçleri dilediği zaman kullanabilir.

3- Invisible Woman

Gerçek adı Susan Storm olan Görünmez Kadın karakteri 1961 yılında Stan Lee ve Jack Kirby tarafından Fantastic Four ekibinin kurucu üyesi olarak yaratılmıştır. Kendisi Marvel tarafından ‘Gümüş Çağ’da yaratılan ilk kadın süper kahramandır. Süper güçleri arasında görünmez güç kalkanı yaratmak ve dokunduğu her şeyle birlikte görünmez olabilmek vardır.

4- Emma Frost

Beyaz Kraliçe (White Queen) olarak da bilinen Emma Frost karakteri  Chris Claremont ve John Byrne tarafından ilk defa 1980 yılında çizgi romanlara dahildi “Omega” seviyesinde bir telepat olduğundan  diğer mutantlardan daha güçlüdür. Zihin okuma, zihin yönetme, zihinsel enerjiyi somutlaştırıp düşmanına zarar verebilme, kendi bilincini başkasına aktarıp ona hükmedebilme gibi pek çok önemli gücü vardır. Ayrıca istediği anda tüm bedenini elmasa çevirebiliyor. Var olan en sert maddelerden biri olan elmasla kaplı vücudu onu hasarlardan, yüksek sıcaklıklardan ve basınçtan koruyor.

5- Scarlet Witch

Tam adı Wanda Maximoff olan Kızıl Cadı, Stan Lee ve Jack Kirby tarafından 1964 yılında yaratılan bir Marvel karakterdir. Enerji engelleri oluşturabilir ve enerji ışınları gönderebilir. Gerçekleri saptırarak olasılıkları manipüle edebilir.

6- Wonder Woman

Gerçek adı Diana olan Wonder Woman,  1941 yılından itibaren çizgi romanlarda görülmeye başlanan bir DC Comics karakteridir. Gelen her türlü kurşun saldırısını karşılayabilir hatta bu kurşunları düşmanına tekrar atabilir. Ayrıca uçabilir, insanüstü güçlüdür ve hız, çeviklik ve dayanıklılık konusunda nerdeyse rakip tanımaz. Çizgi roman evrenine girdiği ilk günden itibaren Justice League’in saygın ve güçlü bir üyesidir.

7- She Hulk

Tam adı Jennifer Walters olan She Hulk, 1980 yılında ilk defa çizgi roman severlerle buluştu. Süper-insan kuvvetine ve dayanıklılığına sahiptir. Vücudu anormal basınçlara ve ciddi yaralanmalara dayanabilir, hastalıklardan etkilenmez.

8- Jean Grey

Marvel Girl, Phoenix gibi takma adlarla anılan Jean Grey, 1963 yılında Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılan bir mutant karakterdir. Doğduğu günden itibaren çok güçlü telekinezi ve telepati özellikleri vardır. Emma Frost gibi o da omega seviyesinde güce sahiptir.

9- Spider Woman

Tam adı Jessica Drew olan Örümcek Kadın ilk defa 1977 yılında çizgi romanlarda görüldü. Genetiği değiştirilen karakter ilk önce HYDRA adlı suç örgütünde bir suikastçı iken ilerleyen zamanlarda SHIELD’e katıldı. Tıpkı Örümcek Adam gibi süper-hız, kuvvet, çeviklik ve düz yüzeylere tutunma özelliklerine sahiptir. Ellerinden düşmanlarını hareketsiz bırakabilen ya da öldürebilen biyo-elektrik akımları fırlatır. Kan yapısının değiştirilmesinden dolayı zehirli gazlar ve radyasyondan etkilenmez.

10- Valkyrie

Marvel’ın Thor çizgi romanlarına dahil olan en güçlü karakterlerden biri de Valkür adı verilen kadın savaşçılardır.  İlk defa 1970 yılında çizgi roman evrenine görülmüştür. Asgard’ın en güçlü savaşçılarından olan Asgardian’ın tanrıçası Brunnhilde, Odin tarafından tüm Valkür’lerin lideri olarak seçilmiştir. İnsanüstü güç, süper dayanıklılık, ölülerin ruhlarını iletebilme gibi güçleri vardır.

11- Black Widow

Gerçek adı Natasha Romanov olan Karadul karakteri ilk defa 1964 yılında yayınlanan Tales of Suspense #52 çizgi romanında okuyucu ile buluştu. Bugüne kadar gelmiş en usta casuslardan biridir. SHIELD’in en vazgeçilmez ajanıdır. Yavaş yaşlanma, gelişmiş bağışıklık sistemi, uzman nişancılık, her türlü silaha hakimiyet sağlama gibi yetenekleri vardır.

12- Wasp

Tam adı Janet van Dyne olan Wasp karakteri ilk defa 1963 yılında çizgi romanlarda görüldü. Boyut değiştirebilme, yüksek hızda uçabilme ve bio-elektrik iğneler fırlatabilme gibi yetenekleri vardır. Ayrıca Wasp, Avengers’in ilk kadın üyesi olarak bilinmektedir.

13- X-23

Gerçek adı Laura Kinney olan X-23, ilk defa 2004 yılında çizgi romanlarda görülmeye başlamış yeni mutant karakterlerden biridir. Wolverine’in klon çocuğu olarak bilinmektedir. Hızlı iyileşme ve algılama kabileyeti vardır. Reflekslerini çok iyi kullanır. Elinde ve ayaklarında geri çekilebilir adamantium kaplı kemik pençeleri vardır. Kendisini geçtiğimiz hafta vizyona giren Logan filminde de görme imkanı bulduğumuz X-Force’un üyelerinden biridir.

14- Batgirl (The Oracle)

Gerçek adı Barbara Gordon olan Batgirl, Batman’ın kadın versiyonu olarak yaratılmıştır. 1967 yılında Gotham şehri polis komiseri James Gordon’ın kızı olarak tasvir edilmiştir.

15- Mystique

Tam adı Raven Darkhölme olan Mystique karakteri 1968 yılında yaratılmış olan mutanttır. İstediği herkesi görünüş ve ses olarak taklit edebilme yeteneği vardır. Bazı mutantların da yeteneklerini taklit edebilir. Yaşlanmama, insanüstü çeviklik, iyileştirme etkisi gibi farklı yetenekleri de vardır. Bu özellikleri onu vazgeçilmez bir ajan yapmaya yeter de artar bile.