Ağrılara Savaş Açtık! Boyun ve Bel Ağrısına İyi Gelen Öneriler

Merhaba canım okuyucu;

Sakın kımıldama!
Kambur duruyorsun değil mi?
Hele ki cep telefonundan bu yazıyı okuyorsan kesin iki büklüm olmuş ekrana gömülmüşsündür. Haydi yeni bir alışkanlık edinelim var mısın?

1. Bilgisayar kullanıcıları
2. Telefon santral operatörleri
3. Öğrenciler
4. Yazarlar – çizerler
5. Memurlar – sekreterler
6. Serbest meslek sahipleri (doktor, eczacı, mimar, avukat vs)
7. Diğerleri (terzi, desinatör, stilist vs)
Özellikle yukarıda belirttiğim masa başı çalışan dostlarımız şimdiden iki büklüm kalıverdiler. Spor alışkanlığımız da yok hanımlar beylar. Daha yaşanacak güzel seneler var. Bel ve boyun ağrılarından kurtulalım.

Bel ağrısını engellemek için;
bel ağrısı
* Sert ve yüksek sandalyelere oturmalıyız. Sırtımızı bir yastıkla destekleyim dik oturmalıyız.
* Sert sandalyede otururken, dizler kalçalardan yukarıda olmalıdır. Bacak bacak üstüne atmak yerine ayağımızn altına bir basamak koyup bunu sağlayabiliriz.
* Masa başında, belimizi değil tüm vücudumuzu döndürerek hareket etmeliyiz. Eşyaları masa üzerinde uygun yerlere yerleştirmeli, en sık kullandığımız eşyaları en yakınımıza yerleştirmeliyiz.
* Masanın eğimli olması çalışma kolaylığı sağlayacağı gibi ağrı oluşumu da engeller. Masanız eğimli olmasa bile çalıştığınız notebookun veya klavyenin altına bir kitap koyarak gerekli eğimi sağlayabilirsiniz.

Boyun ağrısını engellemek için;
boyun_fitigi


* Masaya eğilmemeliyiz, eğimli masalar kullanmalıyız.
* Ani, sert ve ters boyun hareketlerinden sakınmalıyız.
* Giysilerimizin rahatlığı çok önemlidir. Özellikle iş yaparken rahat ve sıkmayan giysiler giymeliyiz. Sıkı veya dar sütyenler kollarımızın damar, sinir ve kaslarını sıkıştırarak beslenmelerini bozacağından tercih etmemeliyiz.
* Kol destekli bir sandalyede dik oturmalıyız. Omuzlar geride, sırt ve bel arkadan destekli, ayaklar yere düz basmış şekilde olmalıdır, ensemize bir yastık koyarak destek sağlayabiliriz. Sandalyeden kalkarken öne doğru kayarak kalkmalıyız.

Ayrıca; şaşı bak şaşır oynamıyoruz. Yazıları okuyamadığınızda ekranın içine girmek yerine yazı karakterini büyütebilirsiniz.

Ve ayrıca; uzun süreli hareketsizlik eklemlerimiz ve kaslarımız için olumsuz etkiye neden olur. İşyerimizde ve evlerimizde aynı pozisyonda sabit kalmamalıyız. Oturuyorsak, iki saatte bir 10 dakika ayakta durmalı, tersine devamlı ayaktaysak, iki saatte bir 10 dakika oturmalı veya yatmalıyız.

Boyun Fıtığı Nedir? Tıklayın