Biranın Şimdiye Kadar Hiç Duymadığınız 10 Faydası

Siz de benim gibi bir bira severseniz, “bira” denilince aklınıza ilk gelen altın sarısı rengi ve beyaz köpüğüdür. Ancak biranın aklımıza gelenden çok daha fazlası olduğunu biliyor muydunuz? Alkollü olsun alkolsüz olsun biranın mayasından ve içerisindeki bileşenlerinden dolayı çok sayıda faydası var. Hem de bu güzelliklerden yararlanmak için bazı yöntemlerde içmenize bile gerek yok. İşte biranın şimdiye kadar hiç duymadığınız 10 muhteşem faydası;

1# Bira saçlarınızı besler ve uzamasını teşvik eder.

bira

Bira içeriğinde bol miktarda B vitamini bulundurması nedeniyle saçların beslenmesine ve uzamasına yardımcı olur. Saçınıza bir bardak bira dökün ve saç derinize 5 dakika masaj yapıp soğuk suyla yıkayın. Bu yöntemle saçınız beslenecek ve hiç olmadığı  kadar parlak olacaktır.

2# Bira cildinizi sıkı ve pürüzsüz hale getirir.

bira1

Bira cildin yaşlanmasını önleyen antioksidanlar içerir ve şaşırtıcı olarak diğer alkollü içeceklerin tersine cildinizin yenileyici özellikleri teşvik eder, sıkılaşmasına yardımcı olur. Bunun için 1 çorba kaşığı birayı yumurta akı ve 3 damla badem yağı ile karıştırıp temiz cilde uygulayın. Karışımı 10 dakika bekletip, yıkayın.

3#Bira daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Bar Beer
Bar Beer

Biranın içeriğindeki şerbetçi otu doğal bir uykusuzluk düşmanıdır. Yastık kılıflarınızı eşit miktarda su ve bira ile karıştırarak yıkarsanız, kılıf şerbetçi otunun özünü absorbe edecek ve bu sizin daha hızlı uyumanızı sağlayacaktır.

4# Bira yorgun ayaklar için müthiş bir ilaçtır.

bira3

Bir leğene soğuk bira doldurun ve ayaklarınızı içinde bir kaç dakika dinlendirin. Biranın dinlendirici efervesan etkisi zorlu bir günün ardından ayaklarınıza çok iyi gelecektir.

5# Bira vücudunuzu ölü cilt hücrelerinden arındırır.

bira4

Bira cildinizi ölü hücrelerden arındırarak, cildinizdeki ton farklılıklarının giderilmesine yardımcı olur.  Bunun için bir avuç çilek ve birkaç çorba kaşığı birayı karıştırın. Bu karışımı ölü hücreleri ve yabancı maddeleri temizlemesi amacıyla yüzünüze uygulayın.

6# Bira etinizi marine etmek için kullanılabilir.

bira5

Eğer etin tadını değiştirmeden eti yumuşatmak istiyorsanız bira mükemmel bir seçenektir. Eti bir kaba koyup, üzerine bira dökün. Bu karışımı bir gün buzdolabında dinlendirin ve ertesi gün pişirin. Etin tadına doyamayacaksınız.

7# Bira ahşap mobilyalarınıza parlaklık katar.

bira6

Yumuşak bir bez üzerine sıcak biraz dökün ve ahşaplarınızı bu bezle güzelce ovun. Bunun sonucunda ahşaplarınız yeni gibi parlayacaktır.

8# Bira zararlıları kovmaya yardımcı olur.

bira7

Bira sinekleri yemeğinizden uzak tutmaya yardımcı olur. Bunun için bir bardağa biraz bira döküp ağzını alüminyum folyo ile kaplayıp, bu folyoya küçük delikler açın. İçkinin kokusuna çekilen sinekler içeri girecek ancak asla dışarı çıkamayacaktır. Bunun benzer versiyonlarını salyangoz ve hamam böceklerinde de deneyebilirsiniz.

9# Bira metal nesneleri daha parlak hale getirir.

bira8

Bira düşük asidite seviyesi ile metallerin parlatılması için mükemmel bir seçenektir. Bunun için bir miktar bira döktüğünüz bez ile metal nesleri bir kaç ovalayın. Kuruladıktan sonra elde ettiğiniz parlaklığı görünce şaşıracaksınız.

10# Bira paslanan vidaları çıkarmanıza yardımcı olur.

bira9

Bira asidi pası kolayca parçalar ve vidaları çıkarmanıza yardımcı olur. Bunun için vida üzerine bira dökün ve birkaç dakika bekleyin. Tekrar denediğinizde vidanın çıktığı göreceksiniz.

Kaynak: brightside.me