Beyin Gelişimini Açıklayan 9 Muhteşem Örnek

İnsan vücudunun en gizemli organı hiç kuşkusuz ki beyindir. Bilim insanlarının üstün çalışmalarıyla her gün yeni bir gizemi aydınlığa çıkan beynimizin şimdiye kadar öğrenebildiğimiz en çarpıcı özelliklerini sizler için derledik.

İşte Beyin Gelişimini Açıklayan 9 Muhteşem Örnek;

9# Kronik uyku eksikliği hafızanızı olumsuz yönde etkiler.

Berkeley Üniversitesi’nden bilim adamları, uyku eksikliğinin hafızayı kötü yönde etkileyeceğini ve Alzheimer hastalığına neden olabileceğini kanıtlamıştır. Beynin yenilenmesi ve hafızanın tazelenmesi için zehirli toksinlerin beyinden atılması ancak tam bir uyku esnasında salgılanır. Bunun aksi bir durum faydadan çok zarar getirir.

8# Uzun süreli stres beyni olumsuz yönde etkilemektedir.

Kronik stres halinde beynin hafıza, kontrol ve öğrenme gibi önemli kısımları işlevlerini kaybetmektedir.

7# Sevgi ve nefretin ortak noktaları çoktur.

İngiliz bilim adamları, sevgi ve nefretin benzer beyin bölgelerinden kaynaklandığı keşfetmiştir. Bu karşı nefret beynin yargı ve mantık gibi işlevlerini olumsuz yönde etkilemekte; sevgi ise aksi yönde etki göstermektedir.

6# Beyin dehidrasyona karşı oldukça hassastır.

Beynimiz neredeyse% 80 sudan oluşmaktadır. Bu nedenle %2’lik küçük bir değişim bile beynin fonksiyonları olumsuz olarak etkilenmekte, kısa süreli hafızanın ve diğer bilişsel yeteneklerin bozulmasına neden olmaktadır.

5# Gebelik beynin yapısını değiştirir.

Bilim insanları, gebeliğin beyindeki sosyal bilişten sorumlu gri cevher miktarını arttırdığını ve empati yeteneğini arttırdığını kanıtlamıştır. Bu değişimin esas amacı anne-bebek arasındaki bağı kuvvetlendirmek ve annenin bebeği koruma güdüsünü arttırmaktır.

4# Aşırı şeker tüketimi hafızayı kötüleştirir ve öğrenme yeteneğini azaltır.

Fruktoz bolluğu beyni yavaşlatır ve öğrenme, bilgiyi hatırlama ve konsantre olma kabiliyetini azaltır. Beyindeki sinir bağlantıları arasındaki bağlantıyı yok etmesi ile dikkat çeken şeker yerine omega-3 yağ asidi içeren besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

3# Romantik sevgi ile annelik duyguları oldukça benzerdir.

Araştırmalar romantik ilişkilerin ve anne duygularının çok benzer olduğu ortaya çıkarmıştır. Aşk ile ortaya çıkan hislerin kaygı ve korkuyu azalttığı gibi, anaç hislerin de kaygı ve korkuyu azalttığı belirlenmiştir.

2# Resim yapmak beynin gelişmesine yardımcı olur.

Bir çalışma gösteriyor ki, eserlerin boyanması ve bu konuya yoğunlaşılması yaşlanmayı geciktirdiği gibi beyin alanları arasındaki etkileşimi de arttırmaktadır. 62-70 yaşlarındaki insanlar üzerinde yapılan çalışma resim ile uğraşan kesimin sanat tarihiyle uğraşan kesimi oranla daha güçlü bir beyine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

1# Beyini geliştirmek için yapılacak en iyi etkinlik okumaktır.

Oxford bilim insanları, okuma sürecinin beynin bilişsel yeteneklerini geliştirdiğini kanıtlamıştır. Okuma esnasında beyinin daha önce kullanılmayan kısımları devreye girer ve kan yoğunluğu bilinci oluşturan beyin bölgelerine hücum eder. TV izlerken veya bilgisayar oyunları oynarken bu efekti görmenizin imkanı yoktur.

brightside.me