Bedeniniz Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Enterasan Bilgi

Bütün günümüzü kendimizle geçirsek de, bedenlerimiz hakkında hala bilmediğimiz çok şey var … Onları kontrol etme zamanı!

1- Sabahları geceden daha uzunsun.

Doğru … Sabahları yaklaşık 1 cm daha uzunsun! Ama neden?!
İnsanlar dinlenme pozisyonunda uzanırken, omurganın ‘yayılmış’ olduğu söylenir, bu nedenle sabah uyandığımızda bütün gece saatlerce yatakta yattıktan sonra daha uzun oluruz. Sabah boyumuzdaki artış minimum düzeyde olsa da, gün içinde ilk iş olarak boyunuzu başkalarıyla karşılaştırırken bir fark yaratmanız yeterlidir.

2- Pazartesi kalp krizi riski daha yüksek

Pazartesi geldiğinde kendinizi daha stresli hissediyor musunuz? Araştırmacılar, stres seviyelerindeki farklılıklar nedeniyle kalp krizlerinin çoğunun Pazartesi günleri, en azının ise Cumartesi günleri meydana geldiğini bulmuşlardır … Kalp ile ilgili sorunlara büyük katkıda bulunan bir faktör. Aradaki fark da büyük – Pazartesi günü kalp krizi riskinin Salı’dan Cuma’ya diğer günlere göre% 11 daha yüksek olması.

3- Kulak kiri iğrenç olabilir ama…
Bildiğiniz gibi iğrenç ama kulak kirinin aslında birkaç önemli işi var! Sadece kulak kanalınızın cildini korumak ve nemlendirmekle kalmaz (kulakta herhangi bir kaşıntıyı önler), aynı zamanda enfeksiyonlarla savaşmak için bazı kimyasallar içerir. Öyleyse kulak kirinizi temizlemeden önce, kulak zarınızı dış dünyadan korumak için yaptığı her şeyi bir düşünün.

4- Saçın uyku ile alakası var.

Harika bir uyku çekerseniz, saçınızın daha hızlı ve sağlıklı uzadığını fark edeceksiniz! Öte yandan, uykusuzluk vücutta strese neden olabilir ve bu da sonunda saç dökülmesine yol açar. Daha spesifik olarak, bu, stresin saç folikülünü ‘dinlenme durumuna’ ittiği ve daha sonra saçın dökülmesine yol açtığı zamandır.

5- Hepimiz mavi gözlüydük

Pigment melanin nedeniyle, aslında herkes mavi gözlerle doğar! Çoğu insan için göz rengi çok çabuk ya da birkaç yıl içinde değişecektir, ancak bir noktada mavi gözlerin olduğu doğrudur. İlginç değil mi?