Bayrakları Asın! TÜBİTAK Yıldızdan Gelen Işığı En Net Yakalayan Gözlemevi Oldu!

TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin yaptığı açıklamada  Avrupa Uzay Ajansı’nın, Gaia Uydusu aracılığıyla ağustos ayında Gaia16aye isimli yıldızdaki parlaklık değişimini izlediği ve bu gözlem sırasından TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin, coğrafi konum ve atmosferik koşullarının avantajını kullanarak, Gaia16aye isimli yıldızdan maksimum ışığın geldiği anı en net yakalayan gözlemevi oldu” ifadelerini kullandı.

 TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin, Gaia16aye  isimli yıldızın 30 gözlemevi tarafından takip edildiğini TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin de söz konusu yıldızı 3 teleskop ile takip ettiğini belirtti.

Yapılan gözlem sonucu farklı bilgilere ulaşıldığını ifade eden Ergin Gözlemler arttıkça işin sırrı çözülmeye başladı. Işık eğrisinin şekli, Gaia16aye yıldızındaki parlaklık artışının nedeni, yıldızla gözlemci arasında görünmeyen, fakat uzayı büken bilinmeyen iki cisme işaret ediyor ve ikili mikro mercekleme olduğunu söylüyor. Bu da demektir ki teleskopla, yıldız arasında görünmeyen küçük kütleli, fakat çekimlerinin ışığı bükecek kadar güçlü olduğu anlaşılan iki cisim var” ifadeleri kullandı.

Elde edilen farklılıkları Türk ve Rus araştırma ekiplerinin birlikte değerlendirdiğini belirten Ergin Araştırmaların sonuçları, kozmolojik bilgi için önemli ve karanlık enerjinin anlaşılmasına da ışık tutacak. Gaia16aye ile bizim aramızdaki bu görünmeyen ve tanımlanamayan yıldız kütleli cisim, bir kara deliğin işareti olabilir, yakınında ikinci büyük bir cisim de olabilir. Nötron yıldızı içeren bir çift yıldız, Jüpiter gibi büyük kütleli gezegeni olan ikili bir sistem ya da karanlık madde için bir delil sayılabilir mi? Bunlardan hangisinin doğru olduğu devam eden gözlemlerden çıkarılacak” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin ilgili konuda çalışmalarını devam ettireceğini belirten TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin Bilinmeyen kaynağın doğasını ortaya çıkarmak için Einstein’ın uzay-zaman eğriliğinin teyidi özelliği taşıyan, türünün ilk örneği ve Samanyolu galaksimizde keşfedilen, büyük öneme sahip bu ikili mikro mercekleme olayının yakından takibini yapıyoruz” sözleriyle çalışmaların süreceği ifade etti.

Kaynak: AA