Barış İçin 15 Yıldır Durmadan Yürüyen Adam

ABD’de yaşayan Meredith Eberhart isimli adam 15 yıl önce başladığı barış yürüyüşüne durmaksızın devam ediyor. “Umutsuzca bile olsa barış arayışı” olarak nitelediği yürüyüşünde 7000 km’yi aşan Eberhart’ın hikayesi görenleri hayrete düşürüyor.

Emekliye ayrıldığı 1993 yılından bu yana yürüyüşü bir yaşam felsefesi olarak belirleyen Meredith Eberhart, görme bozukluğu alanından çalışmış ve iki çocuk babası bir adam. Yürüyüşlerinin sistemleştirmeye karar veren Eberhart, olaya tren istasyonları ile başladı.


Emekliliği sonrası evi olarak Florida yerine Georgia’da satın aldığı arazide zaman geçirmeye başlayan Eberhart, zamanla insanlardan kopmaya başladı.

Eşiyle bağlarını koparan ve sonraki beş yılı tam olarak hatırlamayan Eberhart, bu dönemi “karanlık ve zorlu” olarak nitelendiriyor. Bu dönemden çıkmanın yolunu yürüyüşte bulan Eberhart, yürüyüşlerini tren istasyonları arasında sistemleştirdi ve kendini bir anda Pensilvanya’da buldu.

1998’den bu yana düzenli olarak yürüyen Eberhart, Florida’dan kuzeye doğru gitti ve Quebeck’e yürüdü. Dokuz aylık bu yürüyüşü sonrası evine gelen Eberhart, duş almayı bıraktı, saçlarını uzattı. Kendine farklı bir isim veren Eberhart, biriktirdiği tüm kitapları da yaktı.

Tüm maddi varlığını eşine bırakan Eberhart, Georgia’da aldığı araziyi de oğullarına bıraktı. O günden bugüne dek durmadan yürüyen adamın bir gününü Guardian için haberler takip etti.

“Her geçen yıl sahip olduklarım azaldı ve daha mutlu bir adam oldum” ifadelerini kullanan Eberhart yürüyüş amacını ise “umutsuzca bile olsa barış arayışı” diyerek özetledi.