Barcelona’nın yeni yıldızı Dembele bir ambidekster

Ousmane Dembele 105 milyon + 42 milyon bonus karşılığında Barcelona’ya tranfser olurken yeteneklerinin sadece iki ayağıyla sınırlı olmadığı, Fransız futbolcunun iki elini de kullanabildiği ortaya çıktı.

Barcelona’nın yeni transferi Ousmane Dembele sadece futboldaki yetenekleriyle bilinmiyor. Fransız futbolcu iki ayağının yanı sıra iki elini de kullanabiliyor.

Bu gerçek Barcelona’nın düzenlediği imza töreninde ortaya çıkıyor.

Fransız futbolcuda bulunan bu özelliğe ‘ambidekster’ deniyor. Anlamı ise her iki elini de aynı ustalıkla kullanma özelliği.

Neymar’ın yerine transfer edilen oyuncu imza töreninde birçok kağıt imzalarken kimisinde sağ elini kimisinde ise sol elini kullandı.

Ambidekster nedir?

Ellerden biri baskın olmadığı için yazı yazma ve bıçak kullanma gibi elle yapılan becerileri her iki eliyle de eşit düzeyde yapabilme yeteneğine ambidekster deniliyor.

Bu yeteneğe sahip kişiler için sağlak ya da solak ifadesi kullanılmaz. Bu özelliğe sahip kişilerin beynin her iki tarafını da kullanabildiği söylenir.

Genelde aileden geçen bu özellik çok az kişide görülür.

Bu arada Dembele’yi Dortmund’a 15 milyon euro’ya satan Rennes, oyuncunun Barcelona’ya satışından da 40 milyon euro civarı bir para kazanacak.

CNN Türk