Amerika’nın Meşhur Fast-Food Zinciri McDonald’s’ın Kuruluş Hikayesi

Hamburger, patates kızartması ve kola. Fast-food zincirlerinin başını çeken McDonald’s’ın nasıl kurulduğunu merak ediyor musunuz?

İlk McDonald’s 1940’ta California’da Dick ve Mac McDonald tarafından açıldı.

Hamburger, cheeseburger, patates kızartması, kola, milkshake satarak menüsünü kısıtlı ama özenli tutan kardeşler hızlı hazırlama ve servis yöntemiyle Amerika’daki ilk fast-food zincirinin temellerini atmış oldu.

Kağıt bardak ve peçeteler ile servis yapmaya başlayıp, hamburgerin fiyatını yarı yarıya düşürdüler.

Mutfak düzeni, az sayıda eleman ile verimli çalışma sistemi esasıyla tekrar düzenlendi.

Arabaya servis yerine, self-servis ve paket servise yöneldiler. Böylece, artık sadece gençlerin değil, çocuklu ailelerin de uğrak yeri olmaya başladılar.

Dönüm noktası olan Ray Kroc ile McDonald kardeşlerin tanışması nasıl oldu?

İşler iyi gidince multimixer satıcısı Ray Kroc’tan yüklü miktarda sipariş verince bu dükkan Ray Kroc’un dikkatini çekti ve California, San Bernardino’ya gitti. Gittiğinde McDonald’s’ın hayranı olan Ray Kroc bu fikre bayıldı. Önce kardeşleri marka ismini kullanma hakkını (franchise, şirketin şubesini açma imtiyazı) kullanmaya ikna edip, ilk McDonalds şubesini 15 Nisan 1955’de açtı ve 1961 yılına geldiğimizde tam 228 McDonald’s şubesi vardı.

1961 yılında 2.7 Milyon Dolara McDonald’s’ı satın aldı.

Etkileyici bir hikaye değil mi? Hamburgerin geleceğini gören parlak gören Ray Kroc 14 Ocak 1984’de hayatını kaybetti. McDonald’s büyümeye devam etti ve şu an sadece Türkiye’de McDonald’s 260 şube, 6000’e yakın çalışana sahip.

Bu etkileyici hikayenin filmi 2016 senesinde beyaz perdeye aktarıldı

Başrolde usta oyuncu, emekli Batman Michael Keaton’nın harika performansına kardeşleri canlandıran Nick Offerman ve John Caroll Lynch eşlik ediyor. Yönetmenlik koltuğunda tecrübeli yönetmen John Lee Hancock var. Senarist ise daha önce Darren Aronofsky’nin yönetmenliği yaptığı Wrestler filminden tanıdığımız Robert D. Siegl.

sondakika.com