in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ

Terminator Serisi Hakkında Bilinmesi Gereken 17 İlginç Detay

Sinema tarihinin en önemli serilerinden olan Terminator hakkında bilinmeyen, ilginç detayları sizler için bir araya getirdik. Serinin çıkış hikayesinden, filmlerin çekim esnasında kullanılan teknik detaylara kadar birçok ilginç bulunduğu detaylar sizlerle;

1# Terminator filminin esin kaynağı yönetmen James Cameron’un gördüğü bir rüyaydı. Alevler arasından gelen metalik bir nesnenin görüldüğü kabus sonrası ünlü yönetmen oturdu, düşündü ve efsane seri bu şekilde başladı.

2# Sinema tarihinin en önemli kötü karakterlerinden biri olan T-1000 robotunun vurulduğu efsane sahne için tam 8 ay uğraşıldı ve 5 milyon dolar harcandı.

3# Efsane filmde Sarah Connor’a hayat veren Linda Hamilton’un ikizi filmde kendisine dublörlük yapmıştır.

4# Kendi canlandırdığı karakterin senaryodan daha iyi olduğunu düşünen Arnold Schwarzenegger pek çok kez senaryonun dışına çıkmış, bu nedenle James Cameron ile şiddetli tartışmalar yaşamıştır.

5# İkinci filmdeki bu efsane sahnenin daha rahat çekilebilmesi silahın boyutları büyütülmüştür.

6# Terminator filminin çekimleri Arnold Schwarzenegger’in Barbar Conan filmi sebebiyle sekteye uğramış, boş durmayan James Cameron bu boşlukta Aliens filmini çekmiştir.

7# Seride pek de görülmeyen bir olay gerçekleşti. İkinci film ilkinden daha çok beğenildi ve Oscar ödülüne uzandı.

8# Filmde bir robotu canlandıran Arnold Schwarzenegger’in mümkün olduğunca hissiz görünmesi için birçok kozmetik ürünü kullanıldı.

9# İlk filmdeki sahnelerin birçok görsel efekt yerine minyatür sahneler kullanılarak çekildi.

10# Filmin atmosferi ve ekonomik tasarruf nedeniyle James Cameron mümkün olduğu sürece gece çekim yapmaya özen gösterdi.

11# İlk filmde 15 milyon dolar ücret alan Arnold Schwarzenegger, film boyunca yalnızca 700 kelime kullandı. Arnold Schwarzenegger kazandığı para kelime başına yaklaşık 21500 dolardı.

12# Zarar görmüş Terminator’ün makyajını yapmak 5 saat, çıkarmak 1 saat sürüyordu.

13# Terminator’un kolunu kestiği sahnelerin büyük bölümü, yönetmenin mide bulandırıcı bulması üzerine filmden çıkarıldı.

14# Terminator filmi Polonya’da Electronic Murderer adıyla vizyona girdi.

15# Çıplak T-1000’in geldiği ve polislerin elbiselerini çaldığı sahne için efekt ekibi, Robert Patrick’in anatomisinin hassas bir bölümünü dijital olarak kaldırdı.

16# Filmin başında görülen Terminatorler, tam olarak uygulanabilir animatronic modellerdi.

17# Terminator serisi en çok hasılat elde eden aksiyon filmleri arasındaki yerini aldı.