Sadece Bazı Ülkelerde Bulunan 14 Şaşırtıcı McDonald’s Menüsü

McDonald’s artık küreselleşme ile adı yan yana yazılan aslında dünyanın küçük bir yer olduğunu simgeleyen bir restoran zinciri. Her ülkede olması her ülkede aynı menüleri çıkartması anlamına gelmiyor. Ülkelere göre lokalleşen menüleri var. Buyrun farklı ülkelerde farklı menüler.

İSPANYA – GAZPAÇO ÇORBASI

İspanya’daki McDonald’s restorantları plastik paketlerde hatta minik şişeler içinde geleneksel olan gazpaço çorbasını müşterilerine veriyor. Komşu ülke Portekiz de paketler halinde en az beş çeşit çorba veriyor.

İber yarımadasının sakinleri dünya üzerinde çorbaya doymayan halklardan biridir 🙂

FRANSA – Croque McDo

Fransa’daki McDonald’slarda, iki çörek arasında kaşar ve domuz etinin bulunduğu sandviçler revaçtadır. Bu yiyecek, geleneksel Fransız Croque-Monsieur’a yakın bir versiyondur (domuz etli ve kaşarlı sıcak sandviç).

ALMANYA – Nürnburger

Almanya dünyada McBira sipariş verebileceğiniz birkaç ülkeden biridir. Almanya’daki McDonald’slarda, aynı zamanda domuz eti kaburgasından yapılan baharatlı sandiviç McRib’i de bulabilirsiniz.

Birkaç sene önce, Almanya’da, hamburger eti yerine domuz eti sosisi ile yapılan değişik burger Nürnburger revaçtaydı.

ABD, KANADA – MCLOBSTER

Yeni İngiltere’de ve Kanada’da, zaman zaman Atlantik ıstakozu etinden yapılma bir sandviçten tatma şansınız olabilir. Çünkü sandviçin fiyatı yüksek olduğu için kalıcı olarak menüye dahil edilemiyor.

MEKSİKA – MCMOLLET

Kendi özel fast food kültürünü oluşturmuş olan Meksika, McDonald’slarda geleneksel mutfaktan esinlenerek oluşturulmuş birçok farklı ürüne sahip.

Örneğin McMollets, geleneksel bir Meksika kahvaltısının karışımından oluşuyor. Aslında bu çörekler üzerine kızarmış fıstık, kaşar ve salça koyarak oluşturulmuş.

RUSYA – BEEF A LA RUS

Rusya’daki McDonald’sların kendine has bir burgeri var: çörek yerine kendi geleneksel buğday ekmeklerini kullandıkları Beef à la Rus. Bu burger her zaman menüde olmasa da ara sıra menüde olabiliyor.

FİLİPİNLER – MCSPAGHETTI

Kim tahmin edebilirdi ki McSpaghetti gibi bir ürün neden İtalya’da(bir müddet aynı menü vardı) değil de Filipinler’de bu kadar revaçta? Nedense makarna bu ülkede popüler bir menü oldu.

Filipinler’de aynı zamanda istediğiniz ürüne pilav ekletebiliyorsunuz.

ORTADOĞU ÜLKELERİ – MCARABIA

Arap ülkelerinde normal burgerlerin dışında, sebzeli, kremalı, baharatlı ve tavuk parçalı bir pide olan McArabia’yı bulabilirsiniz.

İsrail’de de benzer bir ürün olan McShawarma sunulmakta. Bu arada İsrail’deki McDonald’slar yahudi inancına göre hizmet verdiğinden dolayı et ve kaşar bir burger içinde servis edilmez.

HİNDİSTAN – MCSPICY PANEER

Hindistan’da et yeme yasağı olmamasına rağmen, McDonald’s et yerine tavuk servis etmekte. Yine de Hindistan sebze yemek çeşitleri ile dünyada bir numara. Örneğin burada sebze parçacıklı burgerler veya paneerli(iyice kızartılmış ev yapımı kaşar) bir pide bulabilirsiniz.

MALEZYA – BUBUR AYAM

Bubur Ayam, yeşil soğan ve acı biber ile lezzet verilmiş tavuk parçalarından oluşan geleneksel baharatlı bir yulaf. Aynı zamanda Endonezya’daki McDonald’slarda da var ama tarifi biraz farklı: yanında bir de haşlanmış yumurta veriyorlar.

ÇİN – SIRADIŞI TARTLAR

Birçok ülkede tartlar değişiklik gösterebilir ama Çin belki de sıradışı tartların şampiyonudur: İçlerinden bir tanesi siyah hamurdan yapılma ve içi siyah ahududu dolgulu. Diğeri ise ”taro” adındaki bir kök ürünündenden yapılma mor dolgulu.

JAPONYA – ÇUKULATALI KIZARMIŞ PATATES

Tuzlu kızarmış patates ve çukulatanın karışımı size ilginç mi geliyor? Belki de deneseniz hoşunuza gider! Japonlar bu tada bayılıyor. Japonya’daki McDonald’sların bu fikri nereden aldıklarını bilemiyoruz ama ciddi ciddi yapıyorlar 🙂

SİNGAPUR, GÜNEY KORE – PİRİNÇ BURGER

Zaman zaman McDonald’s farklı Asya ülkelerinde burgerleri pirinçten yapıyor ve pirinç çörek yerine servis edilir. Nasıl çörek halini aldığı akıl almaz bir şey gerçekten ama ilginç bir deneme olabilir 🙂

AVUSTRALYA – TUHAF DONDURMA

Avustralya’da Cola gibi farklı tatlardaki soda ile yapılan dondurulmuş sıradışı milkshakeler mevcut. Burada mavi, sakızlı ve M&M’li dondurma da bulabilirsiniz.

Ne kadar fast food diye kızsak da adamlar pazarlama işinde iyi olduklarını bu değişik örnekler ile gösterdiler. Farklı ülkelerde şöyle kapısından bakmak ilginç olabilir 🙂