Optik Gözlüklerin Devri Kapanıyor

Benim gibi çeşitli göz hastalıklarından muzdarip insanların yıllardır takmak zorunda kaldığı optik gözlüklerin devri sonunda kapanıyor.

Utah Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Profesör Carlos Mastrangelo, gözleri bozulunca bir optik gözlük almak yerine yepyeni bir akıllı gözlük çeşidi geliştirdi.

18.yy’dan kalma çağ dış optik gözlüklerin hayatını zorlaştırdığını ifade Mastrangelo, aynı anda hem yola hem de GPS ekranına bakmanın optik gözlüklerle imkansız olduğunu fark ettiği anda çalışmalara başlamış ve otomatik olarak odaklanan yeni nesil akıllı gözlükleri üretmiş.

Sıvı lenslerden yapılan ve kişinin baktığı noktaya otomatik olarak odaklanmasını sağlayan gözlüklerin özellikle yakını görmede sıkıntı yaşayan insanların derdine ilaç olacağı ifade ediliyor.

Uzaklık sensörü ve kızılötesi ışık aracılığı ile ölçüm yapan gözlük aldığı verileri 14 milisaniye içinde lensler iletiyor. Tek bir şarjla 24 saat kullanılabilen gözlüğün tasarımı ve kullanımı süresinin geliştirmesi amacıyla çalışmaların sürdüğü belirtilirken, ikinci nesil üretimde göz takibi ve derinlik kamerasının da olması planlanıyor.

Gelelim fiyatına 🙂 2 ya da 3 yıl arasında piyasaya sürülmesi beklenen gözlüklerin fiyatının ise 500 ile 1000 dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak