in

KIZGINKIZGIN ÇOK KOMİKÇOK KOMİK DUYGULUDUYGULU ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ BEĞENDİMBEĞENDİM

İnternette yeni dönem: Bunu yapanların interneti 6 ay yavaşlatılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca telif haklarına yönelik hazırlanan yasa taslağında, ‘internet yavaşlatma’ cezası verilmesine ilişkin bir madde de yer alacak. Yeni düzenlemeye göre, internet üzerinden film ve dizileri ‘Torrent’ gibi programlar üzerinden yayan kullanıcıların interneti 6 ay boyunca yavaşlatılacak.

Sol’da yer alan habere göre, Kültür ve Turizm Bakanlığınca kamuoyunun görüşüne açılan 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda değişiklik yapılmasına yönelik hazırlanan yasa taslağında bulunan cezai yaptırımların nasıl uygulanacağına yönelik detaylar netleşmeye başladı.
Kamuoyunda ‘internetten film izleyene ceza’ olarak algılanan internet yavaşlatma cezası, korsan filmleri izleyen değil, yayan bireysel internet kullanıcılarını kapsıyor.

İNTERNETTEN FİLM PAYLAŞANA CEZA

Yasa taslağına göre, bireysel internet abonelerinin internetten herhangi bir filmi izlemeleri veya indirmeleri, cezai yaptırımların içerisinde yer almayacak.

Fakat bir abone, indirdiği filmi ‘Torrent’ gibi dosya paylaşım programları üzerinden yükleyip, farklı kullanıcılarla paylaşıyorsa ‘internet yavaşlatma’ cezasıyla da karşı karşıya kalacak.

Bakanlıkça taslağın yasalaşması durumunda hayata geçirilecek bu yaptırım, ‘önce iki defa uyar’ prensibine dayanacak.

Sputnik TR