in

BEĞENDİMBEĞENDİM ÖĞRETİCİÖĞRETİCİ ÇOK KOMİKÇOK KOMİK KIZGINKIZGIN ŞAŞIRTICIŞAŞIRTICI DUYGULUDUYGULU

Birbirine Çok Benzeyen O Hayvanların Ayırıcı Özellikleri

Belki bildiğimiz şeyler ama bazen karıştırabiliyoruz. Hatta birinin yerine diğerinin adını kullanıyoruz. Ama onlar bambaşka iki canlı.

 

Jaguar ile Leopar

Jaguarlar, büyük yuvarlakların ortasında noktaları olan desenlere sahiptir. Leoparlarda ise desen, daha küçük yuvarlaklar içerir ve bunlar noktasızdır.

jaguar
Jaguar
Leopar
Leopar

 

 

 

 

 

 

 

Hem Jaguarlar hem de Leoparlar kedi türü olduğundan, ağaçlara çok kolay ve rahat bir şekilde tırmanırlar. Ama Leopar, ağaçlara daha çok tırmanır ve dengeyi sağlayabilmesi için çok uzun bir kuyruğu vardır. Jaguarların ise kuyruğu kısadır. Jaguarlar, Leoparlar kadar ağaca tırmanma eğiliminde değillerdir. Leopar avını yakaladıktan sonra diğer yırtıcılara kaptırmamak için ağaca tırmanır ve avını orada yer. Jaguarın ise böyle bir korkusu yoktur. Avını yakaladıktan sonra ağaca tırmanıp orada yeme ihtiyacı duymaz.

 

İguana ile Bukalemun

Bukalemunlar iki parmaklı olurken, İguanaların açıkça görülebilen beş parmağı vardır.

Bukalemun
Bukalemun
İguana
İguana

 

 

 

 

 

 

 

Bukalemunların vücutları yanlardan baskındır. İguanaların ise enine doğru yaygın vücutları olabilir.

Bukalemunların gözleri bağımsız hareket eder, biri yukarı bakarken diğeri aşağıya bakabilir ve göz kapakları kalındır. İguanaların böyle bir özelliği yoktur.

NOT: Bukalemon, Bukelamun ya da Bukelamon değil Bukalemun şeklinde yazılır 🙂

 

Fok Balığı ile Deniz Aslanı

Birbirlerinden ancak kulaklarına bakılarak ayırt edilebilirler. Deniz aslanlarının kulak kepçeleri vardır; fokların ise yoktur.

Deniz Aslanı
Deniz Aslanı
Fok Balığı
Fok Balığı

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca foklar, arka ayakları ile suyu iterek yüzer, ön ayaklarını da dümen gibi kullanırlar. Deniz aslanları ise ön ayakları ile yüzerler.

 

Güvercin ve Kumru

Güvercin
Güvercin
Kumru
Kumru

 

 

 

 

 

 

 

Güvercin adı genellikle daha iri, tombul, kuyrukları küt ya da yuvarlak cinslere, kumru adı ise daha küçük ve zarif, sivri kuyruklu türlere verilir. Genellikle kahverengi tüylüdür. Şeklen güvercine benzemekle beraber, ondan daha küçük ve zarif yapılıdırlar.

 

Hamster ve Fare

Özellikle Hamster besleyenlerin sıklıkla duyduğu bir cümle vardır; “Iyy evinde fare mi besliyorsun!”

Öncelikle; hamsterların farelerdeki gibi uzun kuyrukları yoktur. Hamsterların kuyruk sokumunda tavşanınkine benzer minik bir çıkıntı vardır ve neredeyse görünmemektedir.

 

Hamster
Hamster
Fare
Fare

 

 

 

 

 

 

Hamsterların yanaklarında yiyecek saklama keseleri vardır. Bu keselere, sevdikleri yiyecekleri hızlı hızlı doldururlar ve daha sonra istedikleri bir anda yiyebilir veya kafeslerinde depo olarak belirledikleri köşeye götürüp saklayabilirler.

Fareler veba hastalığını taşır, Hamsterlar ise mikrop taşımayan evcil hayvanlardır. Size hiçbir zararları dokunmaz.