Antik Roma Tarihi Hakkında Hiç Duymadığınız 15 İlginç Bilgi

Spartaküs dizisinden ya da Gladyatör filminden tanıdığımız Antik Roma’nın öğrendiklerimizden çok daha farklı olduğu ortaya koyan birbirinden ilginç bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Gladyatörleri, filozofları, tiyatroları ve farklı yaşam stiliyle dikkat çeken Antik Roma Tarihi Hakkında Hiç Duymadığınız 15 İlginç Bilgi sizlerle…

1# Romalılar gladyatör kanı içerdi.

Romalılar ölen gladyatörlerin kanını içerdi. Bu ritüelin yaşam gücü verdiğine inanan Romalılar kimi zaman da toplanan kanları ilaç olarak satardı. Bu kanlar o dönem epilepsi tedavisinde kullanılırdı.

2# Romalılar genç yaşta ölmezdi.

Antik Roma zamanı insanlar ortalama 25 yıl yaşardı. Buna karşı birçok Romalı 25 yıldan çok daha uzun yaşardı. Ortalamanın 25 yıl olmasının sebebi doğumda yaşanan kadın ve bebek ölümleriydi. Bu süreci atlatanlar modern çağlardaki insanlar kadar uzun yaşamaktaydı.

3# Romalılara göre zaman değişkendi.

Romalılar yaz ve kış mevsimlerinde farklı zaman dilimleri kullanıyordu. Romalılara göre yaz aylarında bir saat 75 dakika, kış aylarında ise 45 dakika sürüyordu.

4# Sadece zengin insanlar mor renkte kıyafet giyebilirdi.

Romalılarda zengin kıyafet renklerine yansıyordu. Kahverengi-sarı ve gri-siyahın tüm tonları doğal olduğu için fakirliği, Kırmızı, mor ve yeşil tonları ise uzak yerlerden getirilen boyalarla oluşturulduğu için zenginliği temsil ediyordu.

5# Kalın kaş zekanın göstergesi olarak kabul edilirdi.


Romalı kadınlar arasında kalın kaş çok takdir edilir ve yüksek zeka sahibi olarak kabul edilirdi. Bunu sağlamak isteyen Romalı kadınlar türlü yöntemlerle kaşlarını kalınlaştırırdı. Katranla yapıştırılan keçi kılı bunun için kullanılan en yaygın yöntemdi.

6# Diş hekimliği yüksek talep görürdü.

Antik Romalılar diş sağlığına büyük önem verirdi. Bu sebeple diş hekimleri halk arasında oldukça popüler insanlardı. Diş hekimlerine gitmek ve dişlerini yaptırmak büyük bir zenginlik göstergesiydi.

7# Romalılar filozoflardan hoşlanmazdı.

Seneca ve Marcus Aurelius gibi büyük filozofların yetiştiği Roma İmparatorluğu bu ustalara karşın felsefeye düşman oldu. Yaşam ve hükümet hizmetleri için gereksiz bulunan felsefenin dereotu tohumlarının delinmesi kadar pratik olduğuna inanılıyordu.

8# Antik Roma ordularının liderleri savaşmazdı.


Sanat eserlerinin aksine Romalı liderler asla savaşmazdı. Savaşı yönetmek için her daim karargahta kalan liderlerin kaybedilen savaşlar sonrası kendini öldürmesi esastı.

9# Zehir içmek bir gelenekti.

Roma imparatorları bağışıklık kazanmak için her gün belli dozda zehir içerdi. Zehir karışımına bu geleneği ilk başlatan Pontus kralı Büyük Mithridates’e onuruna Mithridatizm denirdi.

10# Hristiyanlar zulüm görürdü.

Romalılar, Hristiyanlara zulmetmek için iyi sebepleri olduğuna inanıyorlardı. Hristiyanları pagan ve kötü tanrılara ibadet eden kafirler olarak gören Romalılar, Hristiyanlığın yayılmasını da yasaklamıştı.

11# Ziyafetlerde kusmak normal olarak kabul ediliyordu.


Abartıyı seven Romalılar ziyafetlerde kusma geleneğine sahipti. Kusana kadar yemek yiyen Romalılar kustuktan sonra yeniden yemeye başlardı.

12# Romalı kadınlar saçlarını boyardı.

En başta fahişeliğin işareti olarak kabul edilen boyalı saç İmparator Claudius’un üçüncü eşi Messalina’nın renkli peruklar takması sonrası giderek yaygınlaştı ve zamanla tüm Romalı kadınlar saçlarını başladı.

13# Atlar politikacı olabiliyordu.


Incitatus, İmparator Caligula’nın en sevdiği attı. Suetonius’a göre imparator Incitatus adına fil dişiden yapılan bir heykel diktirdi ve Incitatus’u konsolos olarak atamayı dahi planladı. İmparator atın dahi bir senatör olacağını göstererek senatoyu aşağılamak istiyordu.

14# Romalılar sabun kullanmazdı.


Romalılar her gün banyo yapmasına karşın, sabun kullanmazdı. Kendilerini yağ ile ovan Romalılar çeşitli sıyırıcılar ile kirden kurtulurdu.

15# Roma çamaşırhaneleri oldukça alışılmadıktı.


Romalılar çamaşır yıkamak için insan idrarı kullanırdı. İdrar dolu küvetlere konan kıyafetler, bir adam tarafından çiğnenirdi.

Kaynak : Brightside.me