Zaman Algınızı Alaşağı Edecek 10 Tarihi Gerçek

Tarihte her olayın bir başkasına öyle ya da böyle bağlantılı olduğunu ifade eden “eşzamanlılık teorisi“ni duydunuz mu? Basitçe anlatmak istersek Geleceğe Dönüş filminden örnek verebiliriz. Marty McFly geçmişe gider, ancak hiç olmaması gerektiği gibi annesiyle tanışır ve annesi babası yerine Marty’den hoşlanmaya başlar. Zamanla Marty silinmeye başlarken Johnny B. Goode çalar derken, anne-babası birbirine aşık olur, her şey normale döner ve hayat devam eder.

Bu gibi durumların filmdeki kadar belirgin olmasa da yaşandığı, birbirinde ilginç tarihi bilgileri sizler için bir araya getirdik. İşte Zaman Algınızı Alaşağı Edecek 10 Tarihi Gerçek;

1# Dünyadaki en yaşlı ağaç, son mamut yeryüzünden silindiğinde 1000 yaşındaydı.

Dünyadaki en yaşlı ağaç türü Kaliforniya’nın Beyaz Dağları’nda yetişen bristlecone çamıdır. 4000 yıl önce nesli tükenen mamutlara karşılık bristlecone çamlarının 5000 yaşında olanlarına rastlanmıştır.

2# Nintendo kurulduğu zaman Eyfel Kulesi henüz inşaat halindeydi. Aynı tarihte Karındeşen Jack de henüz yakalanmamıştı.


Japon oyun şirketi Nintendo 23 Eylül 1889’da kuruldu ve ilk olarak hanafuda adlı oyun kartları üretti. Bu tarihte Paris’teki Eyfel Kulesi henüz inşa ediliyor, Londra sakinleri ise Karındeşen Jack yüzünden sokağa çıkmaya korkuyordu.

3# İlk bisiklet buharlı trenin icadından sonra üretilmiştir.

Çok eski çağlardan bu yana kullanılan bisikletin prototip patenti için başvuru, ilk buharlı trenin üretiminden 21 yıl sonra 1818 yılında yapılmıştır.

4# Coca-Cola markası İtalya’dan sadece 31 yaş daha gençtir.

1861 yılında haritalarda yer etmeye başlayan İtalya’nın kuruluşundan 31 sonra ilk Coca-Cola meşrubatı 1892’de üretildi.

5# Hitler, Joseph Stalin, Leon Troçki, Franz Joseph ve Freud 1913’te aynı şehirde yaşıyordu.

1913 yılında Viyana’da yaşıyor ve sıcak bir günde küçük bir cafeye gitmeye karar verseydiniz, orada Hitler, Stalin ve Freud ile karşılaşma imkanı bulabilirdiniz.

6# Kleopatra, piramitlerin yapıldığı dönemden ziyade Ay’a ilk adımın atıldığı döneme daha yakın yaşıyordu.

Eski Mısır piramitlerinin en büyüğü olan Giza’nın Büyük Piramidi, M.Ö. 2540 civarında inşa edilmiş, Ay’a ilk uçuş ise 1969 yılında gerçekleştirilmiştir. M.Ö 69-30 yılları arasında yaşayan Kleopatra doğum tarihi sebebiyle Ay uçuşuna daha yakındır.

7# Charlie Chaplin, Apple’ın kurulduğu yılda öldü.

Charlie Chaplin’in vefat ettiği 1977 yılında ünlü teknoloji devi Apple kuruldu.

8# Harvard Üniversitesi, Isaac Newton hareket ve yerçekimi yasalarını yayınlamadan önce kuruldu.

Harvard Üniversitesi, Isaac Newton’un Principia Mathematica’sından neredeyse 50 yıl önce 1636’da kuruldu. 1687’de yayınlanan çalışma hareket kanunları ve evrensel çekim yasası içeriyordu.

9# Wright Kardeşlerin ilk uçuşu Ay’a adım atmamızdan sadece 66 yıl önce gerçekleşmiştir.

İlk pilotlu uçuşu 1903 yılında gerçekleştiren Wright kardeşler sonra büyük ivme kazanan havacılık sektörü, 66 yıl sonra 1969’da Ay’a gitmeyi başarmıştır.

10# İlk faks, telefon icat edilmeden 10 yıl önce piyasaya sürülmüştür.

1875 yılında Thomas Watson ve Alexander Graham Bell’in ilk telefon çalışmalarını sergiledikleri tarihten 10 yıl önce, -1865 yılında- ilk ticari faks Paris-Lyon arasında kullanılmaya başlanmıştı.

BONUS:

Kaynak: brightside.me