Yüzüklerin Efendisi’nin Yazarı Tolkien’den 100 Yıl Sonra Yeni Roman

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit gibi sonradan filmlere de çekilen kitaplarıyla Türkiye’de de azımsanmayacak bir hayran kitlesine sahip olan İngiliz yazar J.R.R. Tolkien’in yeni kitabı ‘Beren ve Luthien’ tasarlandıktan 100 yıl sonra basıldı.

‘Beren ve Luthien’ adlı romanın 1973’te vefat eden Oxford profesörü Tolkien’in kişisel yaşamından izler taşıdığı belirtiliyor.
Tolkien’in 1. Dünya Savaşı’ndan döndükten sonra tasarladığı kitap, yazarın 92 yaşındaki oğlu Christopher Tolkien tarafından düzenlendi.

Ölümsüz bir elf kadını ve ölümlü bir adamın aşkını ve maceralarını anlatan roman, Tolkien’in ‘The Silmarillion’ adlı romanının bir parçası haline gelen hikayenin versiyonlarını içeriyor.

Yeni kitap, orijinal hikayenin Silmarillion romanının parçası haline geldiğinde nasıl değiştiğini de ortaya koyuyor.

Kitap, HarpersCollins yayınevi tarafından basıldı ve son ‘Orta Dünya’ kitabı ‘Hurin’in Çocukları’nın basımının 10. yıldönümünde satışa çıkarıldı.

Kitapta ayrıca yönetmen Peter Jackson’ın beyaz perdeye uyarladığı Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin son filmi ile 2004’te ‘En İyi Sanat Yönetimi’ dalında Oscar alan Alan Lee’nin çizimlerini içeriyor.

KİŞİSEL BİR HİKAYE

Beren ve Luthien arasındaki aşk hikayesi Tolkien’in kendi karısı Edith ile ilişkisinden esinlenilmiş.
BBC’ye konuşan ‘Tolkien ve Büyük Savaş’ adlı kitabın yazarı olan Tolkien uzmanı John Garth, ünlü yazarın 1.Dünya Savaşı’nda şahit olduğu korkuları ‘içinden şeytan çıkarır’ gibi atma amacıyla yazdığını belirterek “Cepheden siper humması ile döndü ve 1916-1917 kışını nekahat döneminde geçirdi” dedi.

“En yakın iki arkadaşını Somme’de kaybetti, fiziksel olarak da içeride de ne kadar kötü durumda olduğunu tahmin edebilirsiniz” diyen Garth, Tolkien’in eşi Edith’in bir orman içinde çiçekler arasındaki dansının Beren ve Luthien romanının önemli sahnelerinden biri olduğunu da aktardı.

Garth “Tolkien o sırada bir daha asla hissedemeyebileceği bir mutluluğu tatmış olmalı” ifadelerini kullandı.

Tolkien ve eşinin Oxford’daki mezarlarında da ‘Beren ve Luthien’ adları yer alıyor.

1954’te yayınlanan ve Hobbit’in devamı niteliğinde olan Yüzüklerin Efendisi dünya genelinde 150 milyondan fazla satarak şimdiye kadar yazılmış en başarılı romanlardan biri kabul ediliyor.

2001’den 2003’e dek yayınlanan filmleri ise, tüm zamanların en yüksek hasılat sergileyen serilerinden biri. Serinin final filmi 11 dalda Oscar kazanmıştı.

Sputnik TR