Yurt Dışında Market Alışverişi – Aç Kalmamak İçin Yaratıcılığınızı Kullanın

Türk yemeklerinin bir numaralı hayranı olarak Asya’da geçirdiğim 6 ay yemek bakımından adeta kabusum oldu. Avrupa’da iyi kötü pizza, hamburger idare edebiliyorsunuz ama bırakın peyniri, domates, ekmek kültürünün bile olmadığı Asya’da içiniz dışınız noodle olabilir.

Bu durumdan kurtulmak için her gittiğim şehirde süper marketlerde ne var ne yok mutlaka turlayıp, göz atıyorum. Beni aç kalmaktan kurtaran alışveriş listemi aşağıda bulabilirsiniz:

1- Paketlenmiş Ekmek

Etrafınızda şöyle fırından yeni çıkmış, sıcak, çıtır çıtır bir ekmek göremediyseniz (Asya’da bulursanız bana da haber verin!) dosdoğru markete gidiyorsunuz demektir. Paketi 3-4 TL’ye dilimlenmiş ekmek bulabilirsiniz. Aksi taktirde restorantlarda dilimin tanesini 3TL’ye servis edeceklerini belirteyim de önemini anlayın.

2- Ton Balığı

Güzel ülkemde ancak ekmek arasına layık görülen ton balığı Tayland’da başımın tacı oldu. Asya’da ton balığının dometeslisi, körilisi, tatlısı da dahil olmak üzere onlarca çeşidini bulabilmenize rağmen, hepimiz alıştığımız o sade tadı ararız biliyorum. Raflarda “tuna with spring water” olarak arayabilirsiniz. Yiyecek bir şey bulamadığınızda aklınızda mutlaka ton balığı alternatifi bulunsun.

3- Haşlanmış Yumurta

Benim gibi yanınızda yumurta haşlayıcısıyla gezmiyorsanız (“Yok artık” dediğinizi duyar gibiyim…) haşlanmış yumurta almak kahvaltılarınızı kurtarabilir. Bir süre sıcak suyun içinde bekletin tamamdır.

4- Yoğurt

Maalesef bizim kültürümüzde olup Asya kültüründe bulunmayan bir diğer ürün de yoğurt. Sadece Asya değil Avrupa’da da ülkemizdeki gibi keskin lezzetli yoğurt bulmak çok zor. Hemen hepsi şekerli ya da meyveli. Asya süper marketlerinde “Greek Yoghurt” olarak rafları tararsanız alıştığımız tada yakın yoğurt çeşitleri bulabilirsiniz.

5- Kuru Meyve

Bir fındık, bir ceviz yok ama badem var, kajun var a dostlar. Biraz şanslıysanız kuru kayısı da olabilir. Gündelik hayatta çok tüketmiyorsunuz biliyorum. Acıkınca görüşürüz 🙂

6-Taze Meyve

Yine Asya’da bulmakta çok zorlandığım konulardan biri alışkın olduğum yaş meyveler. Elmanın tanesi yaklaşık olarak 1 TL, portakal neredeyse yok ve kilosu 70-80 TL civarı. Üzümü hiç söylemiyorum bile çünkü yakında marketlerden çıkıp altın borsasına girecek. O yüzden uzak doğu meyvelerine bir şans verin derim. Çocukluğumuzun zengin meyvesi Ananas, çizgi filmlerin vazgeçilmezi hindistan cevizi, Avrupalıların üzerine limon sıkıp yediği papaya ve garip görünüşüyle ejderha meyvesi… hepsi denenmeye değer. Hem sağlıklı, hem lezzetli.

7- Salatalar ve Hazın Öğünler

Asya’da bir çok market öğünleri önceden hazırlanmış ve paketlenmiş halde sunuyor. Meyve salatası, papaya veya mango salatası, dondurulmuş pirinç ve deniz mahsüleri… Salata deyince aklınıza kıvırcık, domates gelebilir ama hiç umutlanmayın. Asya’nın yemek kültüründe tatlı ve tuzlu iç içe geçtiği için bir çok öğün meyve-et karışımı içeriyor… Çok acıktım yeni bir şey deneyeyim diyorsanız marketlerdeki paketlenmiş öğünlere bir göz atın.Ufak bir ipucu; marketlerin çoğu ısıtılması gereken paketli ürünleri sizin için ısıtıp hazır hale getiriyor. Kasaya mutlaka sorun:)

Süpriz! Sizin için kısa bir market videosu çektim: