Yiyeceklerinizin Daha Uzun Süre Taze Kalmasını Sağlayacak 10 İpucu

Buzdolabınızı açtığınızda karşılaştığınız bozuk sütlerden, çürüyen yeşilliklerden, küflenmiş peynirlerden sıkıldınız mı? Sizi bu tip kötü tecrübelerden kurtaracak, yiyeceklerinizin daha uzun süre taze kalmasını sağlayacak kritik ipuçları ile tekrar karşınızdayız.

İşte Yiyeceklerinizin Daha Uzun Süre Taze Kalmasını Sağlayacak 10 İpucu;

1# Dondurulmuş sütün haftalarca taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

Elinizde tüketebileceğinizden çok daha fazla süt varsa yapmanız gereken oldukça basit. Kutunun ya da şişenin içindeki sütün bir miktarını boşaltın(hacim artışı nedeniyle patlamanın önüne geçmek için), ardından sütü doğruca buzluğa atın. Süt donduktan sonra 4 ile 6 hafta boyunca tazeliğini koruyacaktır.

2# Yumurtayı buz kalıplarında dondurabilirsiniz.

Akını kullandığınız ya da bozulmasını istemediğiniz yumurtalarınızı da dondurabilirsiniz. Kırıp buz kalıplarına dolduracağınız yumurtalara bir miktar tuz ekleyerek, gerektiği zaman kullanmak için muhafaza edebilirsiniz.

3# En sevdiğiniz sosu buzdolabı poşetinde saklayabilirsiniz.

Soslar dondurucuya atılabilecek bir başka ürün grubudur. Buzdolabı poşetinde istenilen ölçülerde böldüğünüz sosları gerektiği zaman yemeklerinize ilave edebilirsiniz.

4# Kağıt havluyla sardığınız yeşillikleri daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Yeşillikleri kağıt havluyla sararsanız bir hafta boyunca taze ve berrak kalmasını sağlayabilirsiniz. Aşırı nem havluya emilir ve yaprakların yağlanmasına izin vermez.

5# Elmalar bir kaç ay boyunca buzdolabında saklanabilirsiniz.

Diğer meyvelerden daha uzun süre dayanan elmaların, buzdolabında tatlarını daha uzun süre koruduklarını biliyor musunuz? Bunun için yapmanız gerek tek şey elmaların birbirine temas etmesini önlemektir. Örneğin elmaları tek tek gazete ile sarmak uzun süre buzdolabında üzün süre dayanmalarına yardımcı olacaktır.

6# Havuçların uzun süre taze kalması için onları kum içinde muhafaza edebilirsiniz.

Oldukça şaşırtıcı olan bu yöntemde kum suyun buharlaşmasını engeller, havuçlar çürümeden uzun süre taze kalır.

7# Süzme peynirleri ve ekşi kremaları ekşimemesi için alt üst ederek saklayabilirsiniz.


Bu yöntem süzme peynirlerin ve ekşi kremaların iki kat daha uzun süre taze kalmasını sağlayan, bakteri üremesinin önüne geçecek bir vakum etkisi oluşturur.

8# Bir bardak suyun içine koyduğunuz soğanlar uzun süre taze tutabilirsiniz.

Soğan demetlerini su dolu bir kavanozda tuttuğunuzda vakit soğanlar tazeliğini daha uzun süre koruyacaktır. İhtiyaç duyduğunuz soğanı demetten kesiniz, geri kalan büyümeye devam edecektir.

9# Taze yeşillikleri dam kavanozlarda saklayarak ilk günkü tadında tüketebilirsiniz.

Soğan, sarımsak veya maydanoz, bu şekilde depolandığında lezzetlerini bir ay boyunca koruyacaktır. Bu yöntem yeşilliklerin yağlanmasını, kurumasını ve aromasını kaybetmesini engeller.

10# Balı cam kavanozlarda saklayarak uzun süre kullanabilirsiniz.

Yıllarca bozulmadan saklanan şifa kaynağı balın etkisini uzun süre kaybetmemesi için sıkı kapaklı bir cam kavanozda saklanması gerekmektedir. Metal ve benzeri kaplar balın yapısını bozarak, şekerlenmesine neden olur.

Kaynak: brightside.me