Yeniden Canlandırılmayı Bekleyen Bedenler

Ölüme çare bulmak zor belki ama dondurulan bedenlerin tekrar canlandırılma ihtimali mümkün gibi gözüküyor. Bugün olmasa da teknoloji ilerlediğinden dolayı bir gün kesinlikle olabileceğini düşünen insanlar; vücutlarını dondurtarak bir kap içinde o güzel o ütopik zamanı bekliyor. Fotoğrafçı Murray Ballard bu insanların ve bu sürecin fotoğraflarını çekerek oldukça ilginç bir işe imza atmış.

Murray Ballard

 

Sıvı nitrojen ile doldurulmuş -196 derece olarak ayarlı metal silindirler. Cansız bedenler burada bekliyor.

insanları dondurmak

 

Buz kalıpları yardımıyla soğutulan cansız bedenlerin kanı göğüs kafesinin açılmasının ardından damarlardan çekiliyor.

damardan kan çekmek

Eksi 50 derece sıcaklığa sahip Gliserol bu çekilen kanın yerine vücuda salınıyor ve vücut ısısını da düşürüyor.

DONDURULMUŞ-İNSANLAR

 

Hücre zarı yırtılmaları ve hücre parçalanmalarının önüne geçmek için Gliserol benzeri donmayan maddeleri kullanıyorlar. Eğer sadece buzla dolu bir kaba yatırılırsa kan kristalleşiyor ve vücutta su kaybı oluyor.

Yeniden dirilme

 

Bu işleme ise cryonics yani gelecekte çözülmek üzere dondurulmak deniliyor. Neil R. Jones bir kitabında buna benzer bir hikayeden bahsetmişti.

gliserol

 

Olumsuzluk İhtimali isimli 1964’te yayımlan ünlü fizikçi Neil R. Jones’ın kitabında da aynı şekilde bu projenin gerçekleştirebileceği yazılmıştı.

yeniden dirilmek

Amerikan Psikolog James Bedford 73 yaşında akciğer kanserinden öldüğünde ilk dondurulan kişi oldu. 1967 yılından bu yana uyandırılmayı bekliyor.

James-bedford

Donduktan sonra tekrar canlandırılmak mümkün mü?

1992 yılında Dr Paul Segal köpeği Miles’ı 70 dakikalık bir klinik ölüme terk ettikten sonra 3.5 yaşındaki köpeğini geri canlandırmıştı. Bu yüzden bu ütopik dondurulup canlanma deneyinin başarılı olma ihtimali de oldukça yüksek. Laf aramızda yüzlerce kişi çoktan donduruldu bile.