Yeni İnternet Dizisi “Porsuk”u İzlemek İçin 6 Sebep

1- Dizi Türkiye’nin en avrupai şehirlerinden olan Eskişehir’de çekiliyor. Özellikle gençlerin üniversite zamanlarını geçirmek istedikleri, geçiremeseler de muhakkak bir gün gidip, gezip tozup kendilerini biraz da olsa özgür hissettikleri şehri görmek iyi gelecek.

2- Her ne kadar büyüklerimizin çok hoşuna gitmeyen bir müzik türü olsa da rap müzik tarihsel olarak her zaman ezilenlerin, dışlananların, hakkı yenenlerin sesi olmuş bir müzik türüdür. 1970’lerde Amerika’da doğan rap müzik, o süreçte Amerika’da yaşayan siyahilerin sesi olmuştur. Porsuk dizisinin temel çıkış noktasında da kenar mahallede yaşayan, hayat tarafından dışlanan gençlerin hayata tutunmasını sağlayan müzik olarak işlenmiştir.

3- Bizzat sokakları deneyimlemiş ve rap müzik sevdalısı bir yazar tarafından kaleme alınan senaryoda, yazar yıllardır tanıdığı karakterlerin şehrin arka sokaklarında verdikleri yaşam mücadelesini yıllarca bıkmadan, usanmadan yazmış. Yılların verdiği birikimi bir senaryoda toplayan yazar, karakter seçiminde de hayatlarını yazdığı insanları seçmiş.

4-Tamamen gönüllülük esasıyla çekilen dizi için tüm ekip bütün şartlarını zorluyor. İlk başta amatör bir fikir olarak ortaya çıkan projede, doğru kişilerin bir araya gelmesiyle güzel bir sinerji olmuş ama dizi çekimi zor iş: Müzikler, montaj, kurgu, oyunculuk eğitimi, reklam gibi konularda çok bütçeleri olmamasına rağmen, bütün zorlukların üstesinden gelmeyi başarıyorlar.

5-Dizinin çıkış noktası her ne kadar rap müzik olsa da, genel olarak dizinin tüm sahneleri ve duygu yoğunlukları için  ayrı müzikler besteleniyor. Son zamanlar tüm dünyada moda olmayan başlayan anadolu ezgilerini rap müzikle harmanlayan ekip, gece gündüz demeden müzik üretimine devam ediyor. Kulaklarımızın pasını silmeye geliyorlar.

6-Dizinin oyuncu kadrosu neredeyse tamamen genç ve yeni yüzlerden oluşuyor. Çekimlerde ünlü yüzlere yer vermeye karşı olan ekip, tamamen yeni ve genç yüzlere yer vermiş. Çekimlerin devam ettiği şu günlerde, ekip oyuncuların eğitimleriyle özel olarak ilgileniyor.

Bu kadar anlatmışken fragmanı yayınlamadan olmaz. Dizinin ilk fragmanı.