Yaza Göbekli Girmek İstemeyenlerin Spor Yaparken Dikkat Etmesi Gereken 8 Nokta

Merhaba canım okuyucu;
Bu yazıyı yaz mevsiminin geldiğini varsayarak yazıyorum 🙂
Biliyorum ki hepiniz ufaktan diyetlere, sabah akşam yürüyüşlere, zumbaya veya spora başladınız. Çünkü yaz geliyor.
Bütün kış besleyip büyüttüğümüz göbişler pantolanlardan fırtlamaya başladı. Kumsallarda instagram için çekilecek bacaklar Trabzon ekmeğine döndü. Acilen bu gidişe bir dur demek ve spora başlamak gerekiyor.

kilo alma
BİR DUR!

Bugün spor öncesi ve sonrası yapılması makbul şeylerden bahsediyoruz. Hadi bakalım göbek içeri, göğüs dışarı 🙂
kilo komik


Spordan önce;

1) Spordan en az iki saat önce yemek yenmeli.
2) Antremandan maksimum faydayı sağlamak için enerji depolayan besinler tüketilmeli. Örneğin; muz, kahvaltılık mısır gevreği, bulgur, meyve, sebze.
3) Yaklaşık yirmi dakika ısınma hareketleri yapılmalı vücut spora hazırlanmalı.
4) Spordan 30 – 35 dakika önce içilen kahve yağ yakımına yardımcı olur.
koşma bandı komik

Spordan sonra;

1)Spor sonra fazladan beş dakika harcayarak kaslarınızı soğutun onları esnetin. Bunu yaptığınız takdirde kendinizi ertesi gün daha iyi hisseder antreman sonrası ağrılarınızı en aza indirirsiniz.
2)Spor sonrası kahve ise kaslar için yakıt görevi görür ve bir sonra egzersiz için daha güçlü olmanızı sağlar.
3)Egzersizden hemen sonra çok sıcak veya çok soğuk suyla duş almak, tansiyon dengenizin bozulmasına neden olur ılık suyla duş almak ise kaslarınızın rahatlamasına ve vücut ısınızın normale dönmesine yardımcı olur.
4) Antrenmandan sonraki ilk 1 saat spor sonrası beslenme açısından en önemli zaman dilimidir. Bu yüzden protein seviyesi yüksek olan ve kompleks karbonhidratlar içeren besinleri tercih edin.

Ekstra;
Antreman günleri su tüketiminiz normal günlere göre daha fazla olmalıdır. Lütfen egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında su içmeyi ihmal etmeyin. Marketlerde satılan şekerli spor içecekerine dikkat edin. Bunlar genellikle ağır cardio antremanları yapanlara hızlı su kazandırmak için yarar sağlar. Siz düşük seviyede antraman yapıyorsanız bu içecekleri almanıza gerek yoktur. Çünkü bu içecekler yüksek kalori ve yükek şeker içerir. Bunun yerine antreman esnasında taze sıkılmış meyve suyu daha iyi bir alternatif olacaktır.