Yanlışlıkla İngiltere’nin Yeni Kahramanı Oldu

İngiliz Daily Mail gazetesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 150’yi aşkın ülkeyi etkileyen WannaCry adlı virüsü durdurmayı başaran gencin 22 yaşındaki Marcuh Hutchins olduğunu yazdı. Hutchins, on binlerce bilgisayara yapılan siber saldırıyı sınırlı bir süre için de olsa engelleyerek, büyük bir maddi zararın oluşmasının önüne geçti.


Hürriyet Haber

Beklenen ikinci saldırıyı durdurmak için hükümet ajanlarıyla çalıştığını açıklayan Hutchins, kimliğinin ortaya çıkmasının ardından iş tekliflerine boğulduğunu ifade etti. İngiltere’de yaşayan Hutchins, virüsün bağlandığı bir alan adını satın alarak farkın olmadan fidye yazılımının yayılmasını önledi ve dünya çapında 100 bini aşkın bilgisayarı kurtardı. Hutchins’in müdahalesiyle 100 bin bilgisayara virüs bulaşmasının önüne geçtiği belirtiliyor. Gencin patronlarının, siber saldırı karşısında gösterdiği başarı karşısında bedava Los Angeles tatili verdiği belirtildi.

Bu sabah için beklenen yeni saldırılara karşı devlete bağlı Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’yle çalışan İngiliz genç, ABD merkezli Kryptos Logic firmasındaki işini bırakma gibi bir planı olmadığını söyledi.

ÜNİVERSİTEYE GİTMEMİŞ

İş bulduğu için üniversiteye gitmediğini söyleyen Hutchins, “Gelecekte birileri öç almak isteyebilir. Saniyeler içinde kimliğimi bulabilirler. Nerede yaşadığımız öğrenirlerse, her şeyi yapabilirler” dedi. Son üç günde sadece 5 saat uyuduğunu belirten Hutchins, fidye yazılımının zaafını ararken, hacker’lar tarafından virüsün içine gömülen ve işler kontrolden çıktığında virüsün yayılmasını durduran “acil anahtarı”nı bulmuştu.