Yalnızca Gerçek Ankaralıların Bildiği 15 Enfes Mekan

Siyasetin soğuk yüzü, bürokrasinin kalesi başkentimiz Ankara‘yı güzel yönleriyle ele almak, “denizi olmayan şehir mi olur kardeşim?”,”Ankara’nın en güzel yanı İstanbul’a dönüşüdür” gibi geyiklerinden kurtarmak adına size Ankaramızı tanıtmaya karar verdik.

Bu listeyi gördükten sonra “bu kadar mı Ankara’nın mekanları?” diyebilirsiniz. Eksiklerimizi yorumlara eklerseniz hep birlikte listemizi geliştirebiliriz 🙂

İşte Yalnız Gerçek Ankaralıların Bildiği 15 Enfes Mekan;

1# Meşhur Özçelik Aspava

Ankara denilince akla gelen önemli şeylerden biri hiç kuşkusuz aspava. “Allah sıhhat para afiyet versin amin” lafının kısaltılması olan aspavayı tatmak için tavsiye edilen en iyi mekan hiç kuşkusuz Meşhur Özçelik Aspava‘dır. Meşhur Ankara dönerinin yufkayla dürüm yapılır, üzerine salça dökülerek servis edilir. Behzat Ç. izleyenler bilir, mekan sabaha dek açıktır.

2# Cici Piknik

Meşhur Ankara dönerini tatmak istiyorsanız yemeniz gereken yer kesinlikle Cici Piknik‘tir. Özellikle et döner neymiş öğrenmek istiyorsanız Cici Piknik‘i atlamayın derim.

3# Tadım Pizza

Pizzacıların yaygın olmadığı zamandan bu yana hakkıyla pizza yapmayı sürdüren Tadım Pizza, yalnızca pizzalarıyla değil makarnası ve çorbası ile de Ankaralılara lezzet şöleni sunmaktadır.

4# Akman Boza Cafe

Sadece muhteşem menüsüyle değil Kızılay’ın en hareketli olan konumu nedeniyle de şehir yaşamına tanık olmak isteyenler için Akman Boza Cafe mükemmel bir tercihtir.

5# Göksu Lokantası

Siyasilerin, iş adamlarının gözde mekanlarından olan Göksu Lokantası‘nı mütevazi dış görünüşü nedeniyle fark etmek oldukça güç olsa da gerçek Ankaralılar Göksu’yu iyi bilir. Tarih kokan mekanı yolu düşenler kesinlikle ziyaret etmelidir.

6# Net Piknik

Net Piknik de yalnızca Ankaralılar tarafından bilinen, pek de turistik olmayan bir mekan. Ankara’nın özünü yaşamak isteyen, sakin sessiz oturup sohbet etmek isteyenler için Net Piknik doğru seçimdir.

7# Papazın Bağı

Eskiden gerçekten de bir papaza ait olan mekan çoğu yönüyle oldukça farklıdır. Gerekirse çay içebileceğiniz, gerekirse gözleme-bira yapabileceğiniz yeşillikler içindeki yapay göletli bu mekanı gidip görmenizde yarar vardır.

8# DenizAtı Pastaneleri

Genellikle kadınların çay saatleri için tercih ettiği DenizAtı Pastaneleri geçmişten bu yana lezzetinden hiçbir şey kaybetmeyen muhteşem bir mekandır.

9# Kıtır

Ankara’nın nesiller yetiştiren mekanı Kıtır gençlere müzik kültürü aşılayan, sosyal çevrelerini genişletmelerini sağlayan eşsiz bir birleşim noktası. Kumpiri ve kokoreci tadılması gereklidir.

10# Cafemiz

Geniş bir misafir kitlesine sahip olan Cafemiz bembeyaz ortamı, ferah çevresi ile Ankara’nın en sembol mekanlarından biridir. “Ankara nedir?” diyorsanız gitmeniz gereken en önemli yerlerden biri Cafemiz‘dir.

11# Siyah Beyaz

Bir apartman dairesine kurulmuş olan Siyah Beyaz hem bir sanat galerisi hem de bir eğlence mekanıdır. Jazz Club olmasının yanında Ankaralı rock gruplarını da ağırlayan Siyah Beyaz, Ankara’nın en önemli mekanlarından biridir.

12# Hacı Arif Bey Restaurant

Ankara’nın yemekli toplantılar için tercih edilen en önemli mekanlarından biri olan Hacı Arif Bey, geniş menüsüyle dikkat çekiyor. Güniz Sokak’ta bulunan mekan Süleyman Demirel’in eviyle de komşu olması sebebiyle özeldir.

13# Tavukçu Lokantası

Salaş mekanların Ankara’daki en önemli temsilcisi olan Tavukçu‘nun mezeleri de yemekleri de oldukça lezzetlidir. Çayyolu’na taşınan yeni mekanıyla hizmetine devam eden Tavukçu uzun sohbetler yerine, kısa muhabbetlerin mekanıdır.

14# Fige Restaurant

Siyasilerin ve iş adamlarının öncelikli tercihi olan Fige, tarihi olmasa da özel günlerde tercih edilebilecek önemli bir mekandır. Güzel yemekleri, ferah bahçesi ve şık dekorasyonu ile Fige belki de Ankara’nın en klas mekanıdır.

15# AOÇ’deki Kokoreççiler

Geldik benim en sevdiğime. Atatürk Orman Çiftliği‘ndeki kokoreççiler belki de Ankara’nın en büyük lezzetidir. Dizi dizi kokoreççilerin kokusunu 100 metre öteden alabileceğiniz, şanslıysanız kokoreç lezzetini bir de AOÇ dondurması ile tamamlayabileceğiniz Atatürk Orman Çiftliği‘ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz.