Yakınından Bile Geçmek İstemeyeceğiniz Dünyanın En Ürkütücü 20 Mekanı

Dünya üzerinde tehlike ve gizemin eksik olmadığı, her köşesinden korku fışkıran, değil içinde bulunmak yakından bile geçmek istemeyeceğiniz en ürkütücü mekanları sizler için bir araya getirdik. Herhangi bir kalp probleminiz yok ve yeterince cesursanız işte Yakınından Bile Geçmek İstemeyeceğiniz Dünyanın En Ürkütücü 20 Mekanı;

1# Eski Yahudi Mezarlığı, Prag, Çek Cumhuriyeti


1439’dan 1787’ye kadar aktif olan bu mezarlıkta binlerce cenaze töreni gerçekleşti. Bu nispeten küçük toprak arazisinde toplamda 100.000 kişi toplamda gömüldü ve 12.000 mezar taşı dikildi. Mezarlık alanlarında, 12 kat mezarların üst üste geldiği yerler vardır.

2# Oyuncak Bebek Adası, Meksika


1950’de ada sakini Julián Santana Barrera’nın çöp kutularından terk edilmiş bebekleri toplayarak başladığı söylense de kimi söylentiler adada boğulan bir kızın ruhuna huzur getirmek amacıyla bu beklerin toplandığına inanıyor. Barrera’nın 17 Eylül 2001’de kendini boğduğu ada bugünlerde bile binlerce oyuncak bebeğe ev sahipliği yapmaktadır.

3# Hashima Adası, Japonya


Eski bir kömür madenciliği yerleşimi olan 1887’de kurulan Hashima dünyanın en yoğun nüfuslu yerlerinden biri olarak düşünülmüştü. Ancak zamanla madenden kömür çıkarılması imkansızlaştı ve ada nüfusu ilk olarak 1959 yılında 5225’e düştü, ardından ise 1974 yılında ada tamamen boşaltıldı. Ada ise dünyanın dört bir yanındaki hayalet kasabalar arasına katıldı.

4# Kemik Şapeli, Portekiz


Bu şapel 16. yüzyılda bir Fransisken keşiş tarafından inşa edildi. 18,6 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğinde olan şapel içinde 5000 keşişin kemiklerini içinde barındırmaktadır. Şapelin çatısında ise “Melior est die mortis die nativitatis” (‘Ölüm günü doğum gününden daha iyidir’) sözü yer almaktadır.

5# İntihar Ormanı, Japonya


İntihar Ormanı’, Japonya’nın Honshu adasında uzanan Aokigahara Ormanı’nın gayri resmi adıdır. İnsanların intihar etmesi için tercih ettiği yer olarak dikkat çeken orman, her zaman iblisler ve hayaletler ile temsil edilen Japon mitolojisiyle ilişkilendirilmiştir. Orman dünyanın ikinci en popüler intihar yeridir (ilki San Francisco’daki Golden Gate Köprüsüdür). Girişte bir uyarı yer almaktadır: ‘Hayatınız, ailenin paha biçilmez armağanıdır. Ailenizi düşünün. Yalnız çekinmeyin – 22-0110 bizi arayın. ‘

6# Terk Edilmiş Psikoloji Hastanesi, Parma, İtalya

Bir zamanlar bir psikiyatri hastanesine yerleştirilen bina şimdilerde ise Brezilyalı sanatçı Herbert Baglione tarafından sanat eseri haline getirilmiştir. Zemin ve duvarlarda tasvir edilen eski, işkence gören hastaların figürleri ile mekanın ruhu yakalanmıştır.

7# Aziz George Kilisesi, Çek Cumhuriyeti


Lukova’daki bulunan kilise, cenaze töreni sırasında çatısının bir kısmının çökmesinden sonra 1968’de terk edildi. Sanatçı Jakub Hadrava ise kilisenin içine korkunç heykeller yerleştirdi ve bu mekana oldukça korkunç bir atmosfer verildi.

8# Paris’in Yeraltı Mezarları, FransaParis’in altında yer alan ve kimi kaynaklara göre 187 ila 300 kilometre arasında uzunluğa sahip olan yeraltı mezarları 18.yy’dan bu yana gömülen 6 milyon insanın kalıntılarını barındırıyor.

9# Centralia, Pennsylvania, ABD


50 yıl önce patlayan ve bugüne kadar sızmaya devam eden bir yer altı yangınından dolayı Centralia nüfusu 1981’de 1000’e, 2012’de ise 7’ye düştü. Bu kasaba ünlü bilgisayar oyunu Silent Hill’e de ilham kaynağı oldu.

10# Akodessewa Pazar Yeri, Togo


Sözde büyülü nesneler ve otların bulunduğu pazar Togo’nun başkenti Lomé’nin merkezinde yer alıyor. Özellikle Togo, Gana ve Nijerya gibi Voodoo inancına sahip olan halkın tercihi olan pazar binlerce egzotik malzemeye ev sahipliği yapmaktadır.

11# Plague Adası, İtalya

Kuzey İtalya’nın Venedik Lagünü’ndeki en ünlü adalardan biri olan Poveglia, Roma zamanlarından beri veba kurbanları için sürgün yeri olarak kullanılmaya başlandı ve 160.000 kişiye mezar oldu. Hayaletli olduğuna inanılan ve psikiyatri kliniğinde yapılan korkunç deney öyküleriyle birleşen ada paranormal araştırmacılar arasında dünyanın en korkunç yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

12# Haç Tepesi, Litvanya

50000’i aşkın haçın bulunduğu tepe dünyanın en gizemli mekanlarından biridir. Yerel inanışa göre tepeye dikilen haçın diken kişiye şans getirildiğine inanılmaktadır.

13# Kabayan Mumyaları’nın Gömü Yeri, Filipinler

1200-1500 yılları arasındaki Kabayan’ın meşhur ateş mumyaları bu bölgede gömülmüştür. Halk bölgede yaşayan ruhları rahatsız etmemek için bölgeyi sıkı şekilde korumaktadır.

14# Overtoun Köprüsü, İskoçyaİskoçya’nın uzak bir köyü olan Milton’da bulunan köprüde 20.yy’ın ortalarından itibaren garip olaylar yaşanmaya başladı. Düzinelerce köpek, 15 metre yüksekliğindeki köprünün üstünden atlamaya ve kayalıklara çarparak hayatlarını kaybetmeye başladı. Atlama sonucu hayatta kalan köpeklerin tekrar intihara kalkışması ise köprünün gizemini daha da arttırdı ve halk köprüden korkar hale geldi.

15# Actun Tunichil Muknal Mağarası, BelizeTapir Dağı Doğal Koruma Bölgesi’nin bir parçası olan Maya uygarlığının kanıtlarını içeren önemli bir arkeolojik alanda yer alan mağaranın tapınak kısmında yeraltı dünyasına giriş yapmak amacıyla binlerce insan kurban edilmiştir.

16# Leap Kalesi, İrlanda

İrlanda’nın County Offaly şehrinde bulunan Leap Castle’ın dünyanın en lanetli kalelerinden biri olduğuna inanılıyor. Kazıklarla dolu yeraltı zindanına sahip olan kalenin restorasyonu sırasında toplu mezarlar keşfedildi ve bu kemiklerin tahliyesi için dört kamyona ihtiyaç duyuldu. Kale halk inancına ruhlarla doludur.

17# Chauchilla Mezarlığı, Peru

Chauchilla Mezarlığı, Peru’nun güney kıyısındaki Nazca kentinin yaklaşık 30 kilometre güneyindedir. 700 yılık cesetlerin bulunduğu mezarlıkta özel bir duruşa sahip, gülümseyen cesetlerin bulunması mezarlığa gösterilen ilgiyi arttırmıştır.

18# Tophet Kutsal Alanı, Tunus


Antik Kartaca dininin en üzücü yönü kuşkusuz bebekleri kurban etmekti. Kurban töreni sırasında ağlamak yasaktı, çünkü yasın tek bir gözyaşı ya da iç çekmesinin, teklifin değerini azaltacağı düşünülüyordu. 1921’de keşfedilen kutsal alanda binlerce bebeğin ve hayvanın kömürleşmiş kalıntıları bulundu.

19# Ölüm Şehri, Rusya

Kuzey Osetya’da küçük taş evleriyle şirin bir kasaba gibi duran bu alan binlerce insana mezar olmuş bir ölüm şehridir.

20# Sagada’nın Asılı Tabutları, Filipinler


Luzon Adası’ndaki Sagada köyünün eski ve korkunç cenaze törenine ait tabutların asılı olduğu mekan batıl inançlara göre düzenlenmiştir. Batıl inanç gereği bir tabut ne kadar yukarı asılı olursa o derece huzur bulacağı ve cennete daha kolay kavuşacağına inanılıyor.

Kaynak: brightside.me