Yabani Kuşlar Aç Kalmasın Diye Ekilmeyen Tarlaları Değerlendiren Koca Yürekli İnsan

Köyündeki boş tarlalara kuşlar aç kalmasın diye buğday eken Gümüşhaneli genç iş adamı Tahir Öztürk, yaptıklarıyla hayranlık uyandırıyor.

Gümüşhane’nin Boyluca Köyü’nde 30 yıldır ekilmeyen tarlaları sürerek, kekliklerin ve diğer yabani kuş türlerinin yeniden köylerine gelip beslenebilmesi için gerekli alanları oluşturan Öztürk; yaptıklarıyla doğal hayata muhteşem bir katkı veriyor.

“Köyümüzde çok güzel kuş sesleri oluyordu. Yabani hayvanlar vardı. Doğaya güzellik katıyordu. Ancak zamanla köydeki insanlar şehirlere göç edince tarlalar ekilmedi. Tarlalar ekilmediği için de yabani kuşlar göç etti, köyler ıssızlaştı. Köyde çok sessizlik oluştu. Bizde köydeki ekilmeyen tarlaları ekmeye karar verdik” sözleriyle kendini ifade eden genç iş adamı, “İlk 15 dönüm olarak başladım, sonra 30 dönüme çıkardım. Şimdi ise hedefim 70 dönüm. Köyün yaylasındaki 45 dönüm tarlayı da bu yıl ektiğim zaman 70 dönüme tamamlamış olacağım” sözleriyle ise daha alacak çok yolu olduğunu ifade etti.

Tarlaların hala köy halkına ait olduğunu hatırlatan Öztürk, “Tarla sahiplerinin çoğu il dışında olduğu için 30 yıldır ekilmiyordu. Yer sahiplerinden ekilebilecek yerler için izin aldık. Yer sahipleri bizi kırmadı ve yerlerini verdiler. Ben de kendi imkanlarım dahilinde gücümüz yettiğince tarları sürdürüp ekiyoruz. Ektiğimiz tarlamızı biçmeyip yabani hayvanlara bırakıyoruz. Yaptığımız işe yaradı ve kuşlar köyümüze geri geldi. Artık köyümüzde kuş sesleri var” ifadelerini kullandı.

Kekliklerin, yaban güvercinlerinin ve diğer yabani kuşların köylerine döndüğünü ifade eden Öztürk; bu girişimi ile Doğa Kurma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nden de destek aldığını açıkladı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürü İlbeyi Aydın, yaptıklarını nedeniyle Öztürk’e teşekkür etti ve “Doğayı hep birlikte koruyalım, gelecek nesillere temiz ve her yönüyle güzel bir dünya bırakalım” çağrısında bulundu.

ALKIŞLAR DOĞAYA SAHİP ÇIKAN TÜM KOCA YÜREKLİ İNSANLARA!