Yabancı Filmlerde Olmayan Gündüz Savaşı ve Ölümüne Arkadaşlık İçin: DAĞ 2

DAĞ filmini izlediyseniz o esprilerin, o hayatın içinden gerçek sahnelerin nasıl yansıtıldığını hatırlıyorsunuzdur. DAĞ 2‘de de hem aksiyon hem de arkadaş sohbetlerine doyuyorsunuz. Bu sefer filmin konusu bir diğer terör örgütü olan Işid’in elinde yer alan bir gazetecinin kurtarılması. Ama bu sadece filmin bir kısmı. Asıl film sonrasında başlıyor.

dag2film

Vatanın sınırları ve vatanı korumanın kutsallığı konusunda muazzam bir film olmuş. Bir noktada görev ve doğru konusuna eğilmişler ki; gerçekten o an siz de kahramanlarla birlikte karar veriyorsunuz.

Asıl vurgulamak istediğim başka sahneler var.

Amerikan savaş filmlerinde, ne zaman savaş olsa karanlıkta olur  ya da filmde kahramanlarımızın da dediği gibi o savaşın sonunda ordu topla, tüfekle gelir kahramanları kurtarır. AMA BU FİLMDE ÖYLE DEĞİL. 

dag2

Gündüz vakti kendilerinden sayıca üstün düşmana karşı savaşan az sayıda askeri ve savaş taktiklerini görüyorsunuz. Üzülmüyor muyuz derseniz, spoiler olmasın diye susalım.

Filmin içerisinde dikkat çekmek istediğimiz bir başka şey ise arkadaşlık duygusu. Dağ 2 filmini izlerken duygulanmamak mümkün değil. Filmi izlerken bazı anlarda acayip mutlu oluyorsunuz, bazı anlarda ise ağlayacak kadar doluyorsunuz.

dag

Açıkçası oldukça başarılı göndermeler de filmin içerisine gizlenmiş. Yönetmenliğini ve senaristliğini Alper Çağlar‘ın yaptığı film bittikten sonra akan listeye baktığınızda hemen hemen her sahnede onun izini göreceksiniz. Geçişler, sesler, seçilen şarkılar ve kahramanların verdiği pozlara kadar her şey profesyonel olmuş.

IMDB’de şu an filmin oyu 10 üzerinden 10. Bu ilerleyen zamanlarda daha normal bir dereceye çekilir. Ama diğer filmin 8.4 olması size bu filmin de yine yüksek oy alacağını kanıtlar nitelikte açıkçası. İlk film kadar güzel. Işıklar, müzikler ve çekimler bir adım daha ileri gitmiş.

Romantik komedi konusunda başarılıyız bunu başka film kategorilerinde de başarılı bir yere çekmek istiyorsak bu film gibi emek kokan filmlere ağırlık vermeliyiz.

Eğer filmi izlemediyseniz sinemalarda izlemenizi tavsiye ederiz. Paranın hakkını veriyor. Şahsi görüşüm filmin 2 saat 15 dakika sürmesi de oldukça güzel bir an olsun bile sıkılmadan dolu dolu film izliyorsunuz.