W Oturuşu Çocuğunuzun Gelişimini Olumsuz Yönde Etkiliyor

Çocuklar büyürken birçok yeni şey öğreniyorlar.
wotur

Çocuğunuzun büyümesine yakından tanıklık etmek elbette çok güzel bir şey. İlk kez emeklemeleri, ilk kez koşmaları…

Öğrenecekleri yeni hareketler çocuklara başta zor geliyor. Öğrendikleri hareketleri hatırlamak ve tekrar uygulamak ise bir o kadar zor.

Çocukların yaptıkları her hareketi kontrol etmek neredeyse imkânsız. Ancak büyüdükçe yaptıkları bazı hareketlerin kendilerine zarar vereceği konusunda bilinçleniyorlar ve bu hareketleri dikkatlice yapıyorlar.

‘W oturuşu’, doktorların sıkça uyardığı ve çocuğunuza kalıcı zarar verebilecek türden bir hareket.
woturusu
Yukarıdaki fotoğraf ‘W oturuşu’nun bir örneği.

Çoğu ebeveynin bilmediği şey ise bu şekilde oturmanın çocuklarına zarar veriyor olması.

Fizyoterapist Magdalena Oledzka, bu şekilde oturmanın kalça ve bacak çıkıklığına ve bilek burkulmasına neden olabileceğini ve yaş ilerledikçe bu rahatsızlıkların çocuğun gelişimini etkileyebileceğini belirtiyor.
woturus2
Movement RX’teki doktorlar, bu şekilde oturmanın sadece kaçla, bacak ve bileklere değil, vücudun birçok bölgesine zarar verebileceğini belirtiyor.

Bu şekilde oturan çocukların, karın kaslarının başka bir pozisyonda oturmak için çok zayıf olduğu kanısı iddia ediliyor.

Fizyoterapist Magdalena Oledzka, Fix 11 News’e “Eğer çocuğunuz başka pozisyonlarda da oturabiliyorsa, çocuğunuzda sorun yok demektir. Ancak çocuğunuz sadece ‘W’ şeklinde oturuyorsa, derhal bir çocuk doktoruna görünmeniz gerekiyor” dedi.

Neyse ki çocuklara zararı olmayan ve kolayca öğrenebilecekleri birkaç oturma pozisyonu daha var.

Magdalena Oledzka, çocuklarınızın sırtları dik ve bacakları kıvrılmadan önde oturmalarını öneriyor.

Uzmanlar, bağdaş kurarak oturmanın da zararsız olduğunu söyledi. Önemli olan, çocukların kalçalarını oturdukları pozisyonda rahatça hareket ettirebilmeleri. Çocuğunuz ne kadar küçükse, oturma pozisyonu o kadar hayati.
oturus
Çocuğunuz ‘W oturuşu’nu sık sık yapıyorsa, ona bunun zararlı olduğunu ve başka şekilde oturması gerektiğini söyleyin.

Kaynak: Newsner