Uzun İlişkilerden Sonra Yaşanan 10 Aşama

Siz de bir çoğumuz gibi uzun bir ilişki bitirmişseniz aşağıda sıraladığımız şeylerin çoğunu ya yaşıyorsunuz ya da yaşayacaksınız.
Edit: Tümü denenmiş onaylanmıştır.

1- İlk aşama: Len! Bitti!? evresi
İlişkinin tamamen sonlandığını anladığınız o an kimilerimiz ‘‘Yaşasın Özgürlük” naraları atarken kimilerimiz ”Nefes alamıyorum. Nefes?! bitti lağn..” Çığlıkları attığı o evre.
İç sızlatır, yürek burkar… Hele ki aynı sokaklarda yalnız yürüdüğünüzde kaldırımlar sorar yenge/enişte nerede?
verecek cevap bulamaz, boğazınız düğümlenir. Kaldırımlara küser yolunuza devam edersiniz.

2- Aşama: Acıyı kabullenme
”Abi çok sevdim ama” ile devam eden cümleler bütünüdür ama‘lar çoğaldıkça acılar da bir hafifleme olur
tonlarca yükün altında kalmış insan müsvettesinin üzerinden birer tuğla almaya benzer, bu evrede hala nefes alınamıyordur onu düşünmediğiniz her an’a şükür edip, yaşamaya çalıştığınız evredir.

aşk eleştirisi

3- Aşama: Anlama/Görme/Hissetme
Bu aşama ilk iki aşamadan sonra nefes almaya başlanan aşamadır. Yeni insanlarla tanışılır, bol bol geçici dostluk ve
arkadaşlıklar kurulur… Acı bir nebze ara ara diner yerini kahkahalara bırakır, kahkahanın sonlandığı yerde gözler uzaklara ve boşluğa dalar. Tanıştığın her kişiye onu anlatır tabir-i caizse onunla yaşanan her şeyi dışa kusarsın, hikayeni bilmeyen yoktur. Teselliler hava da uçuşur, ”geçecek biliyorsun”lar sık sık duyulur, zaten Zaman geçtikçe ilişkiyi iyice analiz ettiğinizden çoğu
şeye şaşırılıp ”lan acaba sarhoş muydum ben, onca şeyi nasıl kabullendim” denir. Görülür,anlaşılır ve daha az hissedilir.

4-Aşama: Arayış, hayal kırıklığı
Artık yeni sevgili ister o boşluğu dolduracak birilerini ararsın bulduğun insan genellikle yanlış insandır, çünkü sen ondan bir iz arar bulduğun ilk insana taparsın, onun yerine koymaya çalışırsın ama parçalar bir türlü birleşmez, mesela onun gibi bakmıyor, gülmüyordur. Sana onun seslendiği gibi seslenir ve senin ”miden bulanır” çünkü ağız onun değil,his ise aynı lezzette değildir. Nitekim hayal kırıklığı ve hüsran dolu bakışlarla bir ilişkiyi daha ziyan eder bir tık da olsa rahatlama ile yola devam edersin.

avakado aşk

5-Aşama: Arınma, Toparlanma ve His kaybı
Bu aşamada özleme alışmışsındır, kabullenme hat safhadadır. Acılardan yavaş yavaş arınmaya İlişkiler hakkında engin tecrübeni paylaşarak etrafı aydınlatmaya başlar tam anlamıyla ufak ufak da olsa güzel bi hayatın temellerini atmaya başlarsın. Bu evre en riskli evredir. Unuttuğunu zannedersin es kaza bir araya gelindiğinde herşey başa döner. Bu dönem de kendinizi tutuyor ve asla eski sevgiliye hamle yapmıyorsunuz. Hem onu özlemeniz geri döneceğiniz anlamına gelmez değil mi!?

6-Aşama: Unutma
Artık daha az hatırlarsın, boşluğu daha az hissedersin kalbinde yaktığın o 40 tane mumun 39u çoktan sönmüştür
1 mum öylece sinsi sinsi yanar durur içinde. En çokda yarım kalmışlığın vermiş olduğu hüzün sarar bedenini
hele aylardan kış ise bu daha dayanılmaz olur ama nitekim kokusunu dahi unutmuşsundur, sadece sık sık stalk yaparken denk geldiğin yüz ifadeleri gözünde dolaşır durur.

aşk

7-Aşama: Sövme
Bir çeşit desarj olma aşamasıdır. Sana yaptığı yanlışı düşür ”Hımmınağ ” der durursun bu evrede, ettiğin her küfür
biraz daha rahatlatır seni nitekim artık ayrılığın üzerinden yıl geçmiş ve kaybettiklerine üzülürsün,
onun için vazgeçtiğin herşeye yanarsın.. lakin o mum hala içinde yanar durur.

8-Aşama: Ciddi ilişki arayışı, yeni sevgili !
Ağzıma tükürdüğü yetmedi der gibi Ciddi ilişki ararsınız. nitekim aşkı ve sevgiyi doyasıya yaşamak için İlişkinin ciddi olması
şarttır, bir çeşit iç rahatlatma biz her şeyi yaşıyoruz ama ciddiyiz! 🙂
Bulursun, artık başka bir insana sarılmaya hazırsındır, alışmaya da hazırsındır ve alışırsın. Sevebilirsin de
ama o mum içinde yandığı sürece Stalklamaya devam eder, Kendinden nefret ede ede gölgerin içine onun yüzünü
yerleştirirsin çünkü hala yanan o mum senin yüreğini kanatmaktadır.

9-Aşama: Her şey yoluna girer.
Artık Stalklamayı ihanet kabul eder ve ondan da vazgeçersin, mum sönmek üzeredir.
Yeni insana daha çok bağlı yara izlerine rağmen daha tecrübeli seversin onu, o giden insana teşekkür ettiğin bile olur ara ara. Yine de izini hep taşırsın, çünkü sevmişsindir.

maskara

10- Aşama: BİNGO! UNUTTUN 🙂
Artık hayatında eski ile ilgili bir pişmanlığın yoktur, atı alan üsküdarı geçmiştir. Stalklamayı bırakıp yenisine sarılmış o mumu o sevgi ile söndürmüşsündür. Acı tecrübelerin üzerine kaybetme korkusu ile biraz daha titrer, özen gösterirsin yenisine artık hayatın normalleşmiş, çiçekler açmış o kara kış gitmiştir. Gün aydınlanmış huzur sokağına gelmiş sabah uyandığında çiçek kokuları odanı sarmıştır… Mutlu olmak hakkın 🙂 Doya doya sev.. yeter ki 1. aşamaya dönme 🙂