Ütopya’ya yolculuk: Günde 47 Euro Kazanç Aylık 15 Euro Kira

Bu kasabada herkesin işi ve evi var. Krizden etkilenmiş Avrupa ülkelerinden biri olan İspanya’da, Marinelada isimli şirin köy yaşamını krizden etkilenmeden sürdürüyor. Her şeyin komünizm ilkeleriyle idare edildiği bu köyde toplantılar için kullanılan binaya “Halkın Evi” adı verilmiş ve girişinde “Başka bir dünya mümkün” yazıyor. Emekliler, kadınlar boş zamanlarını bu binada yapılan kültürel ve sosyal etkinliklerde geçiriyorlar.

Marinaleda, İspanya‘nın güneybatı köşesinde bulunan özerk bölge olan Endülüs Bölgesi’nin Sevilla belediyesine bağlı dMarinaleda köyündeki komünün kurulması yeni değil, 1980’e kadar uzanıyor. Franco faşizmin yıkılmasından sonra yapılan ilk serbest seçimleri köyde Kolektif İşçiler Birliği- Endülüs Sol Cephesi (CUT-BAI) kazanıyor.
Başlarında ise öğretmenlikten gelen ve halen köyün belediye başkanı olan Juan Manuel Sánchez Gordillo vardır.

hektarlık tarlaların kamulaştırılmasını talep eden köylülerin açlık grevleri, gösteriler, yürüyüşler, polis saldırıları, tutuklamalar vs. şeklindeki mücadelesi yıllarca sürmüş, ama onlar hiç yılmamışlar.Çünkü, gündelikçi olarak çalışmak onlar için kölelikten başka bir şey değildir. Aldıkları ücretler geçimlerini sağlamaya yetmediği gibi, yaşanılmaz halde olan barakalarda kalmak zorundaydılar…

Dünyanın Tek Komünist Köyü

Casares-Andalusia

BAŞARDILAR!
Kararlı mücadelenin sonucunda Endülüs Bölge hükümeti 1991 yılında toprakları aristokrattan alarak kamulaştırır ve Marinaleda köylülerin kurduğu kooperatife devreder.
Bugün 2 bin 600 nüfuslu Marinaleda’daki evlerin duvarlarında çok sayıda slogan yer alıyor. En çok da “Ütopya’ya yolculuk” yazılmış. Bir duvarda ise “Sermayeye karşı sosyal savaş” yer alıyor. Belediyenin ambleminde ise “Barışa giden bir Ütopya” yazıyor.

6 SAAT ÇALIŞIP 47 EURO KAZANMAK MÜMKÜN.

Belediye Başkanı olan Sánchez Gordillo, “Burada yaşayan insanların fazla paraya ihtiyacı yok” diyor. Çünkü ne kira sorunu ne de konut kredileri söz konusu değil. 70 yıllığına kiralanan evler için aylık 15 Euro kira ödüyorlar. Diğer köylerde ise bu rakam ortalama 500 Euro. Köydeki tarlalarda çalışan herkese günde 6 saat karşılığında 47 Euro veriliyor. Elde edilen gelirlerin kalanıyla köye spor tesisleri, büyük parklar ve çok sayıda yeşil alan yapılmış.

Avrupa’nın ortasında, krizin sarstığı İspanya’da Marinaleda gibi bir yer gerçek anlamda bir Ütopya. İşsizliğin, yoksulluğun, yolsuzluğun ve polisin uğramadığı bu güzel kasaba hiç şüphesiz doğrudan taban demokrasisi sayesinde böyle. Halkın fikirleriyle alınan kararlar yine halk tarafından uygulanıyor.