Up Filmine İlham Kaynağı Da Olan Evin Proje Değiştirten Muazzam Hikayesi

Bol ödüllü animasyon filmi Up – Yukarı Bak balonla uçan ev sahnesinin görseliyle akıllara kazındı. Hemen hemen hepimiz ya filmi izledik ya da o fotoğrafı bir kez gördük. Peki o fotoğrafın gerçek hayattakini yansımasını gördünüz mü? Ya da Edith Macefield ismini duydunuz mu?

avm

Bir AVM projesi için Seattle‘daki bir mahalleyi seçen şirket mahalledeki herkesle para karşılığında anlaşıyor. Geriye sadece hayattaki tek gayesi biraz yeşil alana sahip evinde oturmak olan Edith Macefield Hanımefendi kalıyor. Kendisine bu evi satın almak için akla hayale gelmeyecek rakamlar teklif ediliyor.

avmplan

Ama Macefield bunu kesinlikle kabul etmiyor. AVM planı için evin önemini anlamışsınızdır. Ev tam olarak AVM’nin ortasında yer alıyor. Yukarıda gördüğünüz fotoğraftaki gibi AVM çalışmalarına başlıyorlar, bir umut belki evi bırakır diye ama hayır o hayatına o evde yaşamaya devam ediyor.

avmprojesiev

Evet bu fotoğraftan da anlayacağınız gibi proje değişiyor ve AVM kadının evine göre yeniden tasarlanıyor. AVM duvarlarının arasında yeşil bir ev, bir kurtarılmış alanda yaşamaya devam ediyor Macefield. 2008 yılında ise şanssız bir şekilde hayata veda etti. Evin satılık yazısını görebilirsiniz aşağıda ama AVM’ye satılmadı. Edith Macefield son yıllarında birlikte yaşadığı Barry’e bırakıyor evi. O da festivallere ev sahipliği yapan bir şirkete satıyor.

satilik

Bu maceralı süreç bu evi çok ünlü yapıyor ve UP filmine de ilham kaynağı olmasını sağlıyor.

Kadının evi 1 milyon dolardan fazla teklife satmak yerine o evde yaşamayı istemesini bizler anlayamayız belki. Ama şu fotoğraf o evin içindeki anıların ne kadar değerli olduğunu ve her şeyin para olmadığını bizlere hatırlatabilir.

eski ev

O güzel kadının hatıralarından bir parça