Ünlü Yazar Jules Verne’ün Gizemli Zaman Kapsülü Bulundu

Fransa’da Jules Verne üzerine araştırmalar yapan bir ekip, ünlü yazarın eserlerini ve mezarını inceleyerek fantastik bir keşif yapmayı başardı.

Fransa’nın bulunduğu yarım adayı Avrupa kıtasından ayıran Pirene Sıradağları, muhteşem bir keşfe ev sahipliği yaptı. Ünlü yazar Jules Verne’ün ışığında gerçekleştirilen keşif, edebiyat ve bilim dünyasını birleştirmeyi başardı.

Paris Descartes Üniversitesi ve Amerika’daki The Explorers Club’ın birleşmesiyle kurulan arkeolog ve tarihçilerden oluşan ekip uzun bir süre Pire Dağları’nda çalıştılar. Drone ve radar destekli yapılan aramalar sonucunda ekip 19. yy’dan kalma metal bir kasaya ulaştı.

Jules Verne’ün çalışmalarını analiz ederek karmaşık coğrafi konum algoritmaları kuran ekip, bölgenin bulunması için ünlü yazarın romanlarından ve mezarından alınan detayları kullandı.

Zaman Kapsülü

İçine konan nesneleri ilerleyen nesillerin bulması amacıyla kullanılan bu kutular genel olarak “zaman kapsülü” olarak nitelendiriliyor. İçindeki maddelerin korunması amacıyla oldukça korunaklı olarak toprağa gömülen bu kapsüller yalnızca röntgen yardımıyla bulunabiliyor. Zaman kapsülünün dış yüzeyinin oksidasyon sebebiyle zarar gördüğü ve bu nedenle dışında bulunan kapsüllerin okunamadığı ifade edildi.

Zaman Kapsülünün İçinde Ne Var?

Röntgen yardımıyla elde edilen bilgilere göre zaman kapsülünün içinde belge, kitap ve farklı boyutlarda metal nesnelerin olduğu belirlendi. Yüzyılı aşkın süredir kapsülün içinde duran belgelerin arasında yayınlanmamış bir Jules Verne romanının bulunması olasılığı ise tüm edebiyat dünyasını heyecanlandırdı.

Kapsülün Jules Verne’e ait olup olmadığı kesin olarak bilinmese daha ihtimaller bile bilim ve edebiyat dünyasını heyecanlandırmayı başardı.

Kapsülle ilgili operasyonun sürdüğü ve elde edilen tüm bilgilerin yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edildi.