Ünlü Matematikçiye Göre İnsanlık 22. Yüzyılı Göremeyebilir

Barcelona Üniversitesi’nden Dr. Fergus Simpson, insanlığın bir yıl içinde yok olma olasılığını 500’de 1 olarak açıkladı. Bu hesaplamaya göre insanoğlu 22. yüzyılı göremeyebilir.

dunyanin-yikilma-ihtimali-500de-1

Independent’ın haberine göre Simpson, şu ana kadar 100 milyar insanın doğduğunu ve insanlığın yok oluşundan önce bir o kadar daha insanın dünyaya geleceğini kaleme aldı.

İnsanlığın 22’inci yüzyılı ‘görememe’ olasılığını da yüzde 13 olarak açıklayan matematikçi, “Bunu biraz depresif buluyorum. Ancak kozmoloji bilgime bakarak zaten 5 milyar yıl içinde kesinlikle yok olacağımızı biliyorum. İnsanlığın varlığı sonu olan bir durum” ifadelerini kullandı.

İki yılda bir yayınlanan ‘Yaşayan Gezegen’ raporunda 2020’ye kadar omurgalı canlıların üçte ikisinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtilmişti.

Rapora göre yaban hayatı nüfusu her yıl yüzde 2 oranında azalıyor.

WWF Bilim Dairesi Başkanı Mike Barrnett de insanın doğaya ne ölçüde zarar verdiğini bildiklerini söylemişti: “Eğer her şey çok normalmiş gibi yola devam edersek yaban hayatı nüfusunda dramatik bir düşüş göreceğiz. Şu an öyle bir noktaya geldik ki artık bazı alışkanlıkları değiştirmeme lüksümüz yok. Artık üzerimize düşen yarattığımız tahribatı asgari düzeye indirmek.”

Diken