Uçaklarda Sürekli Olarak Görüp, Ne İşe Yaradığını Pek de Bilmediğiniz 8 Şey

Eğer sıklıkla uçak kullanan meraklı bir insan değilseniz uçağa bindiğiniz zaman şaşkınlıkla bakacağınız birbirinden farklı birçok ayrıntı görmeniz mümkündür. Kimilerinin hiç merak etmediği, kimilerinin ise “kardeşim bu ne işe yarıyor?” diye kendini yiyip, bitirdiği küçük ayrıntıları sizler için derledik.

İşte Uçaklarda Sürekli Olarak Görüp, Ne İşe Yaradığını Pek de Bilmediğiniz 8 Şey;

1# Kanatlardaki kancalar

Acil çıkış slaytını kullanmaya yarayan bu kancalar güvenlik ipinin kancalara gerildikten sonra acil durumlarda yolcuların tahliye edilmesine yardımcı olmaktadır.

2# Kokpitteki çekiç

Acil durumlarda kullanılmak üzere kokpitte bulunması zorunlu olan çekicin varlığı havacılık kanunlarıyla da garantiye alınmıştır.

3# Penceredeki delik

Kabin basıncının dengelenmesine yardımcı olan bu delik, 3 katmanlı uçak camında nem tutulmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle camın buğulanmasının ve buz tutmasının önüne geçilmektedir.

4# Yardımcı güç ünitesi

Motorlar henüz çalışmıyorken duyulan sesin kaynağı yardımcı güç üniteleridir. Motorların çalışmasında aktif olarak görev yapan bu üniteler bakımın uygun olmadığı kötü donanımlı terminallerde büyük fayda sağlamaktadır.

5# Dinlenme odaları

Uzun saatler süren uçuşlarda kabin ekibinin kullandığı bu odalar çok rahat olmamakla beraber, kısa süreli dinlenmeler için idealdir.

6# Acil çıkış kapılarında bulunan kollar

Uçuş görevlilerinin rahatça tutması için konulan bu kollar, panik halinde yolcuların çıkış kapılarına yüklendikleri zaman kabin ekibinin tutunarak uçaktan düşmemesini sağlar.

7# Havalandırma sistemleri

Uçaklarda alınan nefes motor türbininin kompresör aşamasından sağlanmaktadır. Bu hava filterelenip, soğutulduktan sonra yolcuların bulunduğu ortama verilmektedir. Bu filtreleme aşamasında bakterilerin % 95’i yok edilmektedir.

8# Siyah üçgen

Kanatların en iyi görülebileceği yeri gösteren bu nokta, pilotun nadir de olsa göstergelerin çalışmadığı ve kanatların pozisyonları hakkında şüphe ettiği durumlarda kanatları kontrol etmesine yardımcı olur.