Tüketildiğinde Mutluluk Verdiği Kanıtlanmış 10 Yiyecek

Mutlu olmak için yemek yemek hepimizin en büyük keyfi. Fakat bazı besinler var ki onları tükettiğimizde bize gerçekten mutluluk verdikleri kanıtlanmış. İşte o besinler;

Mutlu Eden Yiyecekler

1 . YEŞİL ÇAY

Uzakdoğu’da oldukça popüler olan yeşil çay, Japon bilim insanlarına göre günde beş bardak tüketildiğinde stres seviyesini %20’ye kadar azaltıyor.

2. CEVİZ

Ceviz sadece içerdiği fosfat ve zengin oksidanlarla vücuda yararlı bir besin değil aynı zamanda yüksek magnezyum sayesinde depresyonu kontrol etmede kilit rolü oynuyor.

3. KAHVE

Kahvenin güneş görmeden kalkılan sabahlarda ya da uyuya kalınmaması gerekilen gecelerde içerdiği kafein sayesinde ne kadar yardımcı olduğunu biliyoruz. Fakat Harward’lı bilim adamları kahvenin bilmediğimiz bir yönünü ortaya koyarak, kadın ve erkeklerde intihar eğilimini %50’ye yakın azalttığını keşfettiler.

4. MİDYE

Tam bir B-12 ve Çinko deposu olan midye, ruh halimizi korumamıza ve kendimizi enerjik hissetmemize yardım eder.

5. SOMON

Başta somon olmak üzere balıkta bol miktarda bulunan omega 3 asitleri dengeli bir ruh haline sahip olmamız için yardımcı olur.

6. BİTTER ÇİKOLATA

Bitter çikolata olarak bilinen, kakao içeriğinin yüksek olduğu, minimum süt katkılı çikolata stres hormonu kortizonun salgılanmasını azaltır.

7. KİNOA

Son zamanlarda modern diyetlerle hayatımıza giren ve artık büyük marketlerde rahatça erişebileceğimiz kinoa, tohum halinde bulunan etkili bir besindir. Kinoa sadece kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi önemli minaralleri değil aynı zamanda bakır, çinko, demir gibi madenleri de içerir. Bütün bunların yanında kinoayı ‘süper besin’ yapan bir şey var: Kuersetin. Kuersetin Journal of Neuropharmacology’e  göre antidepresan etkisi yaratmaktadır.

8. KIRMIZI ÇALI MEYVELERİ

İngilizce’de berries olarak geçen bu meyve ailesi ülkemizde başta çilek olmak üzere, böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi çalı mevelerine tekabül ediyor. Kırmızı çalı meyveleri içerdikleri flavonoid antosiyanidin bileşikleri sayesinde depresyonun sebep olduğu iltahaplanmaların etkisini azaltıyor.

9. ZERDEÇAL

Araştırmalar bir kök bitkisi olan zerdeçalın, kendisine aynı zamanda sarı rengini de veren kurkumin sayesinde depresyonla mücadeleyi desteklediğini gösteriyor. Zerdeçal ayrıca iştahı düzenleyip, uyku düzensizliklerinin ortadan kaybolmasına yardımcı olarak kişinin ruh sağlığını zenginleştiriyor.

10. ISPANAK

Çizgi filmde temel reisin ıspanak yedikten sonra güçlenmesi en azından kendini güçlü hissetmesi bir tesadüf değil. Ispanak içerdiği yüksek magnezyum seviyesi sayesinde anksiyetenin baş düşmanı rolünü oynuyor.