Traverten Mermer Neyden Oluşur? Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde yapıların inşa edilmesinde insanların estetik bir görüntü istemesi nedeniyle traverten mermer modelleri sıklıkla tercih edilmektedir. Traverten, kalsiyum karbonat bileşiminde bulunan tortul kayaçtır. Yer altı sularının içlerinde bulunan bu bileşim yeterli koşullar oluşturulduğunda çöker. Çökmesiyle meydana gelen yumuşak hatlara sahip olan katmanlara traverten denir.

Traverten mermer ocakları daha çok Ege Bölgesi’nde bulunur ve buradan çıkarılan mermer, fabrikalarda işletilir. Yapı malzemesi olarak kullanılır. Fiyat-performans açısından bakıldığında ise Akdeniz Bölgesi’nde Bucak’ta çıkartılan traverten taşlardan elde edilen mermerler de kalite ve maliyet açısından tercih edilebilir. Hem sağlamlığı hem de estetik görünümü nedeniyle günlük hayatımızın her köşesinde yer alan traverten mermerler evlerde, iş yerlerinde kullanım açısından kolaylık sağlar.

Traverten Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Traverten taş kendinden delikli bir yapıya sahip olduğu için traverten mermer alanında geniş bir ürün yelpazesi içerir. Bu yüzden birçok farklı traverten mermer çeşidi son zamanlarda kaplamada, döşemede, lavabo kenarlarında boy gösterir. Kesim türü olarak kullanıcıya birçok seçenek sunulur ve kullanıcının tercihine bağlı montesi yapılır.

Traverten mermerler hem kuru hem de ıslak zeminler için kullanılabilir. Bu yüzden banyo, tuvalet, mutfak zeminlerinde traverten mermer çeşitlerine rastlamak mümkündür. Peki, traverten mermer çeşitleri neye göre sınıflandırılmaktadır? Traverten çeşitleri kenarların kesim türü açısından;

• Amerikan kesim,

• Rustik kırma,

• Düz kenar,

• Açılı kenar kırma,

• Balıksırtı kenar kırma çeşitlerinden oluşur.

Yüzeyler açısından bakıldığında ise hem ıslak hem kuru zeminlere uygun olacak şekilde üretilen traverten taşlar; cilalı, eskitmeli, antik gibi modellerden oluşur.

Traverten Mermerin Özellikleri

Traverten mermerinin ham maddesi olan traverten taşı dayanıksız gibi görünse de aslında oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Traverten taşı delikli bir görünüme sahiptir. Traverten mermerini diğer yapı malzemelerinden ayıran özellik ise pürüzsüz bir yapıya sahip olup kaymayan bir yapısının bulunmasıdır.

Bir diğer en önemli özelliği ise 10 yıla varan uzun bir ömre sahip olmasıdır. Bundan dolayı evimizde banyoda, mutfak zemininde, bahçeli bir eve sahip olanlar için de bahçe zemininde kullanım kolaylığı sağlar.

Traverten mermer bakımı çok fazla işlem gerektirmediğinden dolayı kullanıcıların tercihidir. Yaptırılan zamandan sonra traverten mermer ilk yaptırılmış olduğu hâlini korur. Rengini, dokusunu uzun zaman süresince muhafaza eder. Kimyasal ürünlerle çok fazla temasa sokmamak, kullanım ömrünü artırmaktadır.

Traverten mermerlerin su geçirmez yapıya sahip olması tercih edilirliği üzerinde etkili bir faktördür. Bu yüzden de mutfakta, banyoda ve havuz kenarlarında traverten mermer döşemeolanağını da rahatlık sağlar.

Traverten Mermerle Dış Cephe Kaplama Nedir?

Traverten mermerlerin sağlam yapısı nedeniyle son zamanlarda binaların ve kurumların dış cephelerini traverten mermerlerle kapladıklarını görmekteyiz. Bu mermerler sağlam yapı özelliğinin yanı sıra diğer yapı malzemelerine göre daha iyi, estetik görüntüler sunduğu için hem çalışanların hem de dışardan bakanların ilgisini çekmekte.

Estetik görünümler de mermerlerin renginden, dokusundan, desenlerinden ve kesimlerinden kaynaklanmaktadır. Bulunduğunuz ortamdaki renkler sizin ruh durumuzu etkiler. Bu yüzden traverten mermer kaplama işleminde kullanılan kırmızı, turuncu, sarı gibi canlılık katan birçok rengin kullanılması renklerin anlamlarından ve binaların bulunduğu ortam ile uyum sağlanması isteğinden kaynaklanır.

Traverten mermer dış cephe kaplama ile birlikte hem estetik bir görünüm kazandırılır hem de daha sağlam bir yapı binanın içerisinde ve dışarısında bulunan kişilere sunulur.

Traverten Mermerinin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Traverten mermer, estetik bir görünüme sahip olduğu için evlerde, ofislerde ve gündelik hayatta bulunulan ortamlarda kendine bir yer bulur. Salonlarda, oturma odalarında, mutfak ve banyoda kendine yer bulan traverten mermerler kaymaz bir yapıya sahip oldukları için bahçe zeminlerinde, havuz kenarlarının zeminlerinde oldukça sık kullanılır.

Traverten mermer banyo kullanımı günümüzde hem sağlam yapısı ve dokusu hem de kaymaz bir yapıya sahip olduğu için tercih edilenler arasındadır. Güzel dokuya ve renklere sahip mutfak tezgâhları ya da banyolarda mermerler gözünüze daha hoş geliyorsa traverten fayans modelleri de traverten mermerlerinin kullanım alanları içerisindedir.

Traverten mermerler bahçelerin duvarları, bahçedeki yürüme alanları, merdivenler, bir binanın cephe kaplaması, havuzların kenarları ve günlük hayatta pek çok alanda karşımıza çıkar. Bu kadar çok tercih edilmesinin nedenleri arasında da yapısal özellikleri ve estetik bir görünüm kazandırması önemli bir etkendir.

Traverten Mermerler Hangi Renklerde Üretilirler?

Traverten, kalsiyum karbonatın bileşiminde bulunan ve yeterli koşullar sağlandığında ortaya çıkan bir kaynaktır. Bu yüzden içerdiği minerallere göre farklı renkler ortaya çıkar. Ülkemizde en çok tercih edilen traverten mermer renkleri arasında fildişi, bej, açık ve koyu, gri traverten mermer renkleri bulunur.

Dünya genelinde bakıldığında ise biraz daha göze çarpan renkler olan kırmızı, sarı, Noche gibi traverten mermerler tercih edilir. Ülkemizde de artık sarı, kırmızı gibi göze çarpan renkler ofislerde, binaların dış kaplamalarında, bahçe düzenlemelerinde karşımıza çıkar. Bu renkler hem estetik bir görünüm sağlar hem de ilk bakışta göze çarptığı için diğer ortamlardan ayırıcı bir yön sunar. Genel olarak traverten mermer renkleri ise şu şekildedir:

AntiqueBlend

Frig Light

White Veincut

PeachBlend

Leonardo

Amon Light

Golden

Scabas

Silver gibi pek çok renk skalası bulunmaktadır. Her ortama, her zevke uygun renkler traverten mermer modellerinde bulunur.

Traverten Mermer Fiyatları Hangi Hususlara Göre Değişkenlik Gösterir?

Traverten mermerler ocaklardan çıkartılıp fabrikalarda işlendikten sonra mermer kategorisi altında bir yapı malzemesi olarak evlerimizin, iş yerlerimizin ve gündelik hayatımızda bulunduğumuz ortamlarda boy gösterir.

Traverten mermer fiyatları da modellere, kesimlere, renklere, doku ve desenlere göre değişkenlik göstermektedir. Fiyat-performans açısından bakıldığında Akdeniz Bölgesi’nde Bucak’tan çıkartılan traverten taşlarından üretilen traverten mermer çeşitlerini seçebilmeniz mümkündür.

Traverten mermer patlatma fiyatları metrekare üzerinden hesaplandığı için alana göre değişim gösterir. Hem sağlam,hem uzun ömürlü, hem de her ortama uyum sağlayacak traverten mermerler kullanıcılar açısından doğru bir tercih olacaktır.