Tosun Paşa Filmindeki Trajik Olay Yıllar Sonra Ortaya Çıktı

Türk sinemasının en unutulmaz klasiklerinden biri olan 1976 yapımı ‘Tosun Paşa’ filmi, arkasında bir trajedi saklıyormuş. Tellioğulları’nın reisi Tellioğlu Akil’in filmde neden hasta olarak gösterildiğinin nedeni yıllar sonra ortaya çıktı.

Birçok neslin severek izlediği, sinemamızın en unutulmaz klasiklerinden biri olan 1976 yapımı ‘Tosun Paşa’ filmindeki Tellioğulları’nın reisi Tellioğlu Akil karakterini hatırlayacaksınız. Akil Öztuna, Tellioğlu Akil karakterinin yanı sıra Hababam Sınıfı serisinde yer alan felsefe hocasını da canlandırmıştı.

Ne yazık ki hepimizin severek izlediği Tosun Paşa filmi, arkasında bir trajedi de saklıyormuş! Filmin çekimleri sırasında Akil Öztuna deveden düşerek hastaneye kaldırılmış ve sonrasında da iç kanama sebebiyle hayatını yitirmiş.

Akil Öztuna’nın yaşadığı kaza sürecinde Tosun Paşa ve Hababam Sınıfı filmlerinin çekimleri aynı anda sürdürülüyormuş bu sebeple filmlerin yapımcıları Akil Öztuna’nın ailesine, oyuncunun bir an önce hastahaneden çıkarılması için baskıda bulunmuş ancak bu baskılar neyse ki ailenin cephesinde hiçbir sonuca ulaşmamış.

Zihni Göktay bir röportajda filme dair unutamadığı anısının ne olduğuna yönelik soruya Göktay, “Tosun Paşa 35 mm ile çekildi. Kartal Tibet’in de ilk rejisiydi. Güreş yarışları, yumurta yarışları, çuval yarışları vardı. 27 iş günü çalıştık. Ne kadar prova yapsak da yapsak bir kere de çekilemiyordu tabi. 35’lik film de karaborsaydı o dönem, çok pahalıydı. Bir kere de olmayınca Kartal Abi çok sinirleniyordu çünkü o da Ertem Eğilmez’e hesap veriyordu. Aytaç Öztuna’nın babası Akil Öztuna vardı. Adile Naşit’in kardeşini oynuyordu. Kemerburgaz’ın çölünde deveden düştü, iç kanama geçirip öldü. Akil Öztuna ölmeden önce ilk yardım hastanesinde hasta yatağında bağladılar filmi. Aman bir boşluk olmasın, montajda bir şey olmasın diye.” şeklinde yanıtlamıştı.

Sağlık gibi çok önemli bir konuda dahi filmin çekim sürecinin aksamamasına daha büyük önem atfedildiğini görmek çok da zor değil. Akil Öztuna’nın ailesi belki de bu baskılara boyun eğebilirdi ve olaylar çok daha trajik bir biçimde sona erebilirdi. Kaldı ki, şüphesiz Akil Öztuna’nın hikayesi gibi gün yüzüne çıkmamış birçok hikayenin var olduğunu da öngörebiliriz.

Akil Öztuna’nın da Tellioğlu Akil karakterinin Tosun Paşa filminin geri kalan bölümünde aniden ortadan yok olmasının sebebi de aslında yaşanan bu kaza süreci ve kazanın sonraki sürecinde gerçekleşen ölümü.

Tellioğlu Akil karakterinin filmin geri kalanında yer almaması elbette filmi sevenler tarafından fark edilmiştir.

Set kazalarının ve kazaların sonrasında oyunculara, set çalışanlarına uygulanan baskıların yaşananlardan ders çıkarılarak sona erdirilmesini diliyoruz.

sondakika.com