Temizlikte Size Zaman Kazandıracak 13 Muhteşem Püf Noktası

Temizlik yapmak gerçekten zor bir iş kabul ediyorum. Bunun kadını ya da erkeği yok. “Ben rahatım kardeşim ortada vahşi batı filmleri gibi toz topları gezmediği sürece temizlik yapmam” diyorsanız, o başka sizi tebrik ederim. Ama benim gibi titiz sayılacak bir insansanız bütün bir evi temizlemek hem büyük bir kararlılık hem de büyük vakit isteyen bir uğraştır.

Kendi yaşadığımız sorunlardan hareketle bu konuda size yardımcı olacak, temizlik sürenizi kısaltacak püf noktalarını sizler için bir araya getirdik. İşte Temizlikte Size Zaman Kazandıracak 13 Muhteşem Püf Noktası;

# Çamaşır makinesinin temizliği için hileler

  1. Çamaşır makinesini temizlemek için pahalı temizlik ürünlerine ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine sıradan sirkeleri kullanabilirsiniz. Deterjan için ayrılan çekmeceye biraz sirke ve uzun bir yıkama yapın. Bittiğinde, çamaşır makineniz tam anlamıyla parlayacaktır.
  2. Az kişinin bildiği bir numara da sirke yardımı ile temizlik ürünlerinizi etkisini arttırmaktır. Deterjanın içine toz miktarının yaklaşık üçte biri oranında sirke ekleyin. Bu karışım kıyafetlerinizi daha etkili bir şekilde temizleyecektir. Bu özellik renkli giysiler için geçerlidir.
  3. Bazı kıyafetler kedi ve köpek tüyleri için mıknatıs gibidir. Bu giysileri yıkarken bir miktar beyaz sirke kullanırsanız, bu etki kaybolacaktır.

Tertemiz bir küvet için hileler

Öncelikle mikrodalga fırında biraz sirke ısıtın. Sirke, 1’e 1 oranında bir sprey şişesi içindeki bir sabunlu çözelti ile karıştırın, ancak şişeyi sallamayın. Nihai çözeltiyi küvetin üzerine püskürtün, 30 dakika bekletin ve daha sonra bir süngerle silin. Sonuç, pahalı temizlik ürünleri ile elde ettiğinizden daha etkileyici olacaktır.

# Pencere çerçevelerini temizlemek için hileler

Ulaşılması zor alanlara biraz kabartma tozu serpin. Ardından az miktar sirke ekleyin ve karışımı köpürmeye bırakın. 10-15 dakika beklettikten sonra, kabartma tozu ve sirke karışımı kir ve pas sorununu tamamen çözecektir. Zaman dolduğunda, pencere kenarlarını kağıt havluyla silmek yeterlidir.

# Çocuk oyuncaklarını yıkamak için hileler

Belirli zaman aralıklarında çocukların oyuncaklarının yıkanması zorunludur. Bunun için tüm oyuncakları çamaşır filesine doldurun ve hepsini çamaşır makinesinde yıkayın.

# İnatçı lekelerden kurtulmak için hileler

Çocukların sanat faaliyetlerini kağıttan farklı yerlerde göstermesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bunun sonucunda oluşan inatçı lekeler ise her ailenin sorunudur. Aslında bu tip inatçı lekelerden kurtulmak çok basittir.

  1. Zeminde veya masada kalıcı izlerden kurtulmak için, sıradan bir diş macunu ıslak bir bez üzerine sıkın ve lekeyi bununla silin.
  2. Keçeli kalemle çizilen yerleri saç spreyi ya da deodorant gibi aerosollar kullanarak temizleyebilirsiniz. Çizilen bölgeye bunlardan birini püskürtün ve su ile yıkayın. Lekenin çıktığını göreceksiniz.
  3. Bu konuda bir diğer yöntem de soda ve süngerdir. Duvardaki  lekeleri bu ikisiyle ovun. Sanat eserlerinin çıktığını göreceksiniz.

# Oje lekesinden kurtulmak için hileler

Kazayla düşürdüğünüz bir oje şişesi sizin için büyük bir trajediye neden olabilir. Ancak bu lekeler hayatın sonu değil. İşte bu lekelerden kurtulmak için küçük hileler;

  1. Dökülen oje kurumadan üzerine aseton dökün ve bir kaç dakika sonra kağıt havluyla bölgeyi silerek lekeyi çıkartın. Ancak oje kurumuşsa, lekenin üzerine biraz saç spreyi uygulayın ardından ılık sabunlu suyla bölgeyi silin.
  2. Peki ya oje halıya dökülürse? O zaman da yapılacak belli, ojeli bölgeye biraz leke çıkarıcı(aseton türevi) uygulayın ardından nemli bezle bölgeyi silin.

# Mikrodalga fırınınızı temizlemek için hileler

Bu hile ile, sadece beş dakika içinde mikrodalganızı temizleyebilirsiniz. Bir limonu yarıya kesin, bir fincana koyup,üzerine bir miktar tarçın ekleyin. Fincanı mikrodalgaya koyun ve en düşük güç ayarında 5-10 dakika çalıştırın. Limon temizlemeye ve dezenfekte etmeye, tarçın ise hoş olmayan kokuların giderilmesine yardımcı olur.

# Ağır yağ kirlerini temizlemek için hileler

Bunun için mutfakta saatleriniz boşa harcamayın, bu basit numarayı uygulayın. Bir miktar kabartma tozu bitkisel yağ ile birlikte kalın bir macun elde edinceye kadar karıştırın. Karışımı herhangi bir katılaştırılmış yağa uygulayın ve 5-10 dakika bekletin. Ardından bez ve bir miktar sabun çözeltisi kullanarak silerek lekeden kurtulun.

# Tozlardan sonsuza dek kurtulmak için hileler

Hayatınızın her saatini tozdan arındırmak zorunda kalmamak için kolay bir yol var. Kağıt havluya birkaç damla yağ koyun ve tozlu bölgeyi bununla silin. Daha sonra temiz bir kağıt havluyla bölgeyi bir kez daha silin. Yüzeye ince bir tabaka kalacak ve bu tabaka toz birikmesini engelleyerek mobilyalara cazip bir parlaklık verecektir.

Kaynak: brightside.me