Survivor’ın Çekildiği Dominik Cumhuriyeti Hakkında İlginç Bilgiler

Seyahat gezgini Senem Tongar’ın Dominik gezisinden deneyimlediği çok ilginç bilgileri sizler için sıraladık. İşte Dominik Cumhuriyeti hakkında ilginç bilgiler…

1# Eski Püskü Araçlar

Şehir içi ulaşımı yapacağınız dolmuş, otobüs ve ya taksiler birçoğunun eski hatta bakımsız olduğunu göreceksiniz.

2# Her Yerde Bachata ve Merenge

Dominik Cumhuriyeti’nde doğan Bachata ve Merengue müziği ve dansını her an her yerde göreceksiniz. Yolda yürürken yüksek sesli bir Bachata şarkısı duyarsanız bunun bir bar ya ada eğlence mekânından geldiğini sanmayın. Bu ses köşe başındaki büfe ya da bir bakkaldan geliyor olabilir. Burada müzik ve dans 24 saat var.

3# Muck Sesleri

Yolda yürürken insanların size öpücük yollar gibi muck seslerini duymaya alışın. Bu genelde erkeklerin kadınlara olana ilgisini göstermekte kullandığı evrensel bir dil sanırım.

4# Kadınların ilişki teklif ettiği sıkça görülür.

5# Moto-Taksiler

Bildiğimiz ve alıştığımız ulaşım yöntemlerinin dışında burada motosikletlerde taksicilik yapıyor. Yolda yürürken yanınıza gelip bir şeyler soran motosikletliler görürseniz şaşırmayın.

6# Demir Parmaklıklar-Teller

Ülke politik olarak çalkantılı ve zor yıllar geçirmiş. Tabii ki bu halkı ve ekonomiyi etkilemiş. Dünyanın birçok yerinde evlerde demir parmaklıklar gördüm fakat Dominik Cumhuriyeti’nde gördüklerimin apartmanın neredeyse 10.katında idi.

7# Ülke genelinde polis gormek çok zor.

Halk polisten nefret ediyor. Onun yerine ellerinde tüfekli özel güvenlikler mevcut.

8# En İyi Beyzbol Oyuncuları

Ülkenin milli sporu beyzbol. Dünyanın en iyi beyzbol oyuncuları arasında birçok Dominikli sporcu yer alıyor.

9# Kolomb Deniz Feneri

Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinin 500.yıl anısına yapılmış bu anıt 210 metre uzunluğunda ve haç şeklinde. Yapımı için 70 milyon USD harcanan bu anıtı havalimanında şehir merkezine giderken ilk kez gördüğümde terkedilmiş bir fabrika zannettim. İlginç görünüşünden dolayı bazı insanlar bu yapıyı pek beğenmiyorlar.