Sürücülerin Zorlu Kış Şartlarında Hayatlarını Kurtaracak 16 İpucu

Zorlu kış şartlarında yolculuk etmek her zaman daha zordur. Buzlanan yollar, kar tutan camlar, donan kapılar, kullanılmaz duruma gelen aynalar kışın yaşanan sorunlarda ilk başta akla gelenlerdi.

Mevsimin en soğuk günlerini yaşadığımız şu dönemde sürücülerin hayatının kurtaracak, arabalarda yaşanan sorunların önüne geçecek 16 ipucunu sizler için bir araya getirdik.

İşte Sürücülerin Zorlu Kış Şartlarında Sürücüleri Hayatını Kurtaracak 16 İpucu;

# Camlarda ve Dikiz Aynalarında Biriken Kar Ve Bu Temizlemek İçin

1# Silecekleri soğuk havalarda kaldırın, bu yöntemle soğuk ve karlı havalarda sileceklerin cama yapışmasının önüne geçin.

2# Camların buzlanmasını önlemek için, 3 birim sirke ve 1 birim suyu karıştırıp, bu karşımı ön camın üzerine sıkarak ve bir gece bekletin. Bu yöntemden sonra cama biriken karlar çok daha kolay temizlenecektir.

3# Kuru bez ve alkol ikilisi pencerelere yapışan karların daha hızlı temizlemenize yardımcı olur.

4# Bir ön cam buzlanma önlemek için eski bir paspas, minder veya bir parça kalın kumaş parçasını sileceklerin altına koyarak bırakabilirsiniz. Ancak bu yöntem ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı geceler için uygun değildir.

5# Elinizde bir buz kazıyıcı yoksa, sert bir spatula veya kredi kartı kullanabilirsiniz. Buz kazımak için metalden uzak durmak yüzeyin zarar görmesini engelleyecektir.

6# Plastik torbalar, dikiz aynalarını gece boyunca buzlanmadan korumaktadır.

7# Arabanızı doğuya bakacak şekilde park ederseniz, sabah güneşi arabanızdaki buzu eritecek ve daha kolay temizlenmesine yardımcı olacaktır.

# Kapılarını ve Kilitlerinizi Buzlanmadan Korumak İçin

8# El temizleme jelleri, donmuş araba kilitlerini ve kapılarını açmaya yardımcı olabilmektedir.

9# Anahtarı hafif bir şekilde ısıtıp, yavaşça kilide yerleştirerek kapıları açabilirsiniz.

10# Koruyucu önlem olarak anahtarınıza WD-40 sıkabilirsiniz.

11# Donmuş bir kapıyı açmak için üzerine bastırmaya çalışın. Ancak bu yol işe yaramazsa, başka bir yöntem sıcak (ancak kaynar olmayan) su ya da buz çözücü bir karışım kullanmaktır.

# Aynaları İçeriden Korumak İçin

12# Camların buğulanmasını önlemek, nemi ve kokuları bastırmak etmek için kedi kumu kullanın. Bir çoraba biraz kedi kumu dökün ve bunu arabada saklayın.

13# Tıraş kremi, camların iç kısmını temizlemeye ve buğulanmayı önlemeye yardımcı olur. Cama küçük miktarda krem ​​uygulayın ve daha sonra kremi kuru bir bezle silin.

# Sert Bir Kış Ortamın Bile Arabayı Kolayca Çalıştırmak İçin

14# Arabanızı şiddetli bir soğuk altında bırakmak zorunda kalıyorsanız, akünüzü dikkatlice söküp gece evinize götürün.

15# Arabanızı 15-20 saniye içinde çalıştıramazsanız anahtarınızı başlangıç konumuna getirip, aküye 2 dakika dinlenme süresi tanıyın. Bu süreden arabanızı bir kez daha çalıştırmayı deneyin ve bu işlemi bir kereden fazla asla uygulamayın. Aksi bir durum akünüze hasar verebilmektedir.

16# Aküsü biten bir arabayı başka bir arabanın aküsü yardımıyla çalıştırmak en kesin yoldur. Bu nedenle her zaman yanınızda bir akü şarj kablosu bulundurun ve bu yöntemle çalıştırdığınız arabanın sağlıklı olarak devam edebilmesi en az bir saat çalıştırın.

Kaynak: brightside.me