‘Star Wars’ evreni nasıl inşa edildi?

Son filmi ‘The Last Jedi’ ile vizyonu alt üst etmeye hazırlanan ‘Star Wars’ bugün nihayet sevenleriyle buluşuyor. Peki ama 40 yıldır hayran kitlesini kaybetmeyerek devam eden efsanenin bilim ve teknoloji ile iç içe senaryosunun herkesi hayrete düşüren mimari harika olan ‘evreni’ nasıl inşa edildi?

Sinema dünyasında 40. yılını kutlayan Star Wars, bugün yeni filmi ‘The Last Jedi’ ile beyazperdeye geri dönüyor.

Enteresan’ yaratıkları, kostümleri ve görsel efektleriyle her zaman adından söz ettiren projenin şüphesiz en çok konuşulan yanı ise mimarisi.

Peki ama yapımcılar bu evreni inşa ederken nereden ilham aldılar?

Cevap aslında bize oldukça yakın bir yerde yatıyor. Lucas’ın çok çok uzak bir yerdeki galaksisi ilk bakışta fantastik görünebilir, ancak özenle tasarlanmış gezegenleri, dünyadaki sayısız mimari stilden ilham alıyor.

Naboo’nun başkenti Theed’in kraliyet sarayı, Amerikalı mimar Frank Lloyd Wright’ın naturalizm tarzından esinlenirken Bizans dış cephesiyle Barok / Rokoko iç mekanlarının birleşimini kullanıyor.

Theed’in ilham aldığı yapı ise Ayasofya Müzesi’nden başka bir yer değil.

Naboo şehrinde Padme’nin cenazesinde esnasında görülen solda görünen bu neo-klasik yapıt ise San Francisco’daki Güzel Sanatlar Sarayı’ndan ilham alıyor.


Naboo’da yaşayan Guncular hayranlar tarafından ikili atışmalara sebep oldu. Kimileri çok severken kimileri nefret etti. Ancak yaşadıkları su altı evlerine ev sahipliği yapan Otoh Gunga şehri galaksideki en sofistike yerlerden biri.

Karmaşık metal yapılarla bezeli şehir, doğal formları vurgulayan bir mimarlık okulu olan Art Nouveau’yu yansıtıyor.

Serinin 3. bölümü olan ‘Revenge of the Sith’teki Foundation gezegeninde yer alan görkemli Coruscant şehri ise ABD’nin gökdelen harikası şehri New York’tan ilham alıyor.


‘The Forca Awakens’ filminde ‘First Order’ birliğinin üssü olan ‘Starkiller Base’, Görsel diliyle 1930’ların Nazi Almanyası’nda gerçekleşen kuzey Bavyera’daki Nürnberg Mitingleri’nden ilham alıyor.


Sith’lerin alameti farikası olan ‘Star Destroyer’ araçları, Darth Vader’ın ‘Super Star Destroyer’ı ve ‘Executor’ şüphesiz ki serinin efsanelerinden biri.

Bu ölüm araçları ilhamını ise Güney Kıbrıs’taki Troodos Gözlem Evi’nden alıyor.

The Force Awakens’ filminde Rey ile Luke’un buluştuğu Jedi tapınağı olan’Taş Clochanlar’ ise Güneybatı İrlanda’da bir dönem Hıristiyan tapınağı olan ve 6. yüzyıldan bu yana varlığını sürdüren Skellig Michael’dan ilham aldı.


Çöl iklimiyle bilinen ‘Tattoine’ şehrinin ise çekimleri Tunus’ta gerçekleşti. Sevilen karakter Luke Skywalker’ın evi ise hayranlar tarafından 2012 yılında restore edildi.