Sporcuların Kullandığı Şeritlerin Ne İşe Yaradığını Biliyor Musunuz?

Televizyonda maç izliyorsunuz bir anda futbolcunun vücudunda enteresan renkli bantlar olduğunu gördünüz ya da bir plaj voleybolu mücadelesinde kadın sporcular her yerini şeritlerle donatmış. Bunu gördüğümüzde hepimiz şaşırdık ve sporcu şeritlerinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını merak ettik.

Kinesiyoloji şeridi adı verilen ve daha yaygın adıyla Kinesio şeridi denilen bu şeritleri Japon Kenzo Kase 1970’lerde geliştirdi. Fakat piyasaya çıkması 1990 ve yaygınlaşması ise 2000’li yıllarda oldu.

Bu bantların amacı esnekliği korumak, kan dolaşımını sağlamak ve ağrıları hafifletmek.

Ayrıca kasların iyileştirilmesi, fasyalanın yeniden konumlandırılması, karpal tünel sendromunun iyileştirilmesinde de kullanılıyor.

Biz dışardan baktığımızda rastgele şekiller görsek de bu bantların yapıştırılışı sporcunun sağlık sorunlarına ya da kas durumlarına göre değişiyor. Gerginlik durumu da yine bu şeritlerin yapıştırılmasında önemli. İki ila beş gün arasında kullanılabiliyor.


Kinesio Tape‘i ilk Balotelli, Sow gibi futbolcularda görenler de bunca zaman ne işe yaradığına ve neden rastgele yapıldığını merak etmiştir, umarız bir kısım merakınızı giderebilmişizdir. Fizyoterapistler bu şeritlerin kaslarınızın iki günlüğüne tatilde gibi takılmasını sağladığını söylüyor. Yani dinlendirici etkisi var.