Sosyal Medyanın Son Dönemlerdeki Popüler Mecrası: Bigo Live

İnsan, varoluşundan bu yana kendini sürekli bir arayış içerisinde hissetti. Yeni buluşlar, yeni icatlar… Bitmek tükenmek bilmeyen bir arayış. Ta ki 2014’e kadar. 2014’de Singapur’da ortaya atılan ve gerçekleştirilen bir fikir insanlara canlı yayınları sevdirdi. Herkes artık daha çok sosyalleşebiliyor, dünyaya açılabiliyordu. Peki neydi bu fikir?

Bigo Live Nedir?

Bigo Live, 2014’den beri bir canlı yayın platformu olarak dijital dünya ile gerçek dünyanın arasında bir köprü olarak yer alıyor. Bu köprü sayesinde insanlar bir yandan eğlenceli canlı yayınlar izleyebiliyor iken bir yandan da o canlı yayınların başrolü olma fırsatını yakalıyor. Bu yüzdendir ki Bigo Live 500 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık 3. ülkesinden daha kalabalık! 

Peki Bigo’yu Bigo yapan ne? Nedir bu uygulamanın olayı? 

Bigo’yu Bigo yapan, onu diğer uygulamalardan ayıran şeyleri maalesef bu yazıya sığdıramayız. Tabii PK adı verilen People Knock-out ile çekişmeli anlara şahit olmak, yaratıcı arayüz ve sevilen ünlülerin heyecanlı yayınlar yapması gibi birçok neden sayabiliriz ancak asıl fark, Bigo’nun kullanıcısına verdiği değer ile yaratılıyor. Oluşan trendleri takip eden sağlam bir ekip, bu doğrultuda kullanıcıların beklentilerini karşılayan uygulama içi iyileştirmelerin yapılması, kullanıcılara yayın yaparak para kazanma imkanı ve yeni kariyer fırsatlarının sunulması, hayran olunan ünlüler ile tanışma şansı ve diğer canlı yayın uygulamalarında olmayan sanal karakterler ile yayın yapabilme özelliğini sağlayan teknolojilerin kullanımı gibi canlı yayın platformlarına inovatif bir örnek olmak Bigo’yu Bigo yapıyor.

Bigo Live Tarzı Nedir?

Bigo Live Tarzı; insanları özgüvenli olmaya, hayatı dolu dolu yaşamaya, yeni deneyimler ile geçmişi anlamlandırıp geleceği planlayarak anı yaşamaya teşvik eden bir tarz olarak gündemde. Bu tarzı benimseyen insan sayısı ise günden güne artıyor. 

 

Bigolu Olmak

Dünyadaki yenilikler bazen insan hayatının bir parçası olur. Bazen de insanlar bu yeniliklerin parçası haline gelir. Bigo Live gibi bazı yenilikler hem insanı bir parçası yapar hem de insanın bir parçası olur. Bigoluların bunu iyi anladığını tahmin edebiliyoruz.