Soğuk Havalarda Gripten Korunmak İsteyenlerin Yapması Gereken 9 Faydalı Alışkanlık

Kışın kapıya dayanması ile birlikte soğuk algınlığı ve grip ortalıkta kol gezmeye başladı. “Aman dikkatli olun, sıkı giyinin, c vitamini alın” gibi temel korunma metotlarını biliyoruz. Zaten içeriğimizde de bunlardan bahsedecek değiliz 🙂 Sadece bazı doğru bilinen yanlışları düzeltmek istiyoruz.

İşte Soğuk Havalarda Hastalanmamak İçin Yapmamız Gereken 9 Faydalı Alışkanlık;

1# Dışarı Çıkmadan Önce Burun Damlası Kullanmayın

Dışarı çıkmadan önce kullanılan burun damlası mukoza zarını mikroorganizmalara karşı savunmasız hale getirir. Bu sebeple dışarı çıkarken burun damlası kullanmak faydadan çok zarar getirir.

2# Dışarıda Ağzınız Yerine Burnunuzdan Nefes Alın

Ağzınızdan nefes aldığınızda havayı ısıtma şansınız olmadığından dolayı boğaz enfeksiyonlarına yakalanma olasılığınız artar. Bu nedenle dışarıdayken burnunuzdan yavaş ve derin nefesler almayı tercih edin.

3# Dışarıdayken Yüzünüzü Sarmayın

Soğuk havalarda dışarı verdiğiniz nefes atkınızda buzlaşabilir. Bu durumda atkınız bariyer olmaktan ziyade havayı daha da soğutur. Bunun sonucunda boğaz enfeksiyonu ve bronşit gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Eğer gerçekten ihtiyacınız olursa, yüzünüzü koruyabilirsiniz, ancak burnunuzu her zaman dışarıda tutun.

4# Titremeye Başladığınız Anda Kapalı Bir Mekana Girin

Titremeye başladığınız anda en yakın market ya da kafeye girin. Titreme geçene kadar burada bekleyin ve dışarı çıkıp hiç vakit kaybetmeden evinize dönün. Titreme anında asla dışarıda beklemeye devam etmeyin.

5# Sıkı Kıyafet ve Ayakkabıları Tercih Etmeyin

Sıkı kıyafetler yerine daha bol kıyafetler tercih etmek vücudunuzla kıyafetleriniz arasında sıcak hava hareket etmesine yardımcı olur.

6# Dışarı Çıkmadan 30 Dakika Önce Sıcak İçecek Tüketmeyi Bırakın

Sıcak çay ve kahve kan dolaşımını arttırır ve vücudunuzun savunma mekanizmalarını geliştirir. Ancak aynı zamanda kan damarlarını genişletir. Bu durum dışarıya çıktığınız anda daha çok ısı kaybetmenize neden olur. Dışarı çıkmadan illa bir şey içecekseniz su için 🙂

7# Soğuk Havada Aç Dolaşmayın

Vücudumuzun ısınmak için enerjiye dolayısıyla besine ihtiyacı vardır. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce az da olsa bir şeyler yemek çok önemlidir.

8# Cildinize Krem Sürdükten Sonra Hemen Dışarı Çıkmayın

Kremin uygulandığı andan itibaren ilk 30-40 dakika kremin içeriğindeki su buharlaşır. Buharlaşmanın yarattığı ısı kaybına dışarıda yakalanmamak adına krem sürdükten 30 dakika sonra dışarı çıkmayı tercih edin.

9# Açık Alanda Alkol Almaktan Kaçının

Alkol içtikten sonra vücut 30-40 dakika ısınacak, ardından hızla soğuyacaktır. Bu durum vücudunuz için oldukça tehlikelidir. Beyniniz bu denli hızlı soğumaya tepki vermekte zorluk yaşayacaktır.

Kaynak: brightside.me