Siyasi Görüşünüzün, İnanışınızın Ya Da Milliyetinizin Önemli Olmadığı Şehir: Auroville

Dünyada insana insan olduğu için değer verilen yerlerin gitgide azaldığı bir dönemden geçiyoruz. İnsanları bırakın mekanlar bile artık belli zümrelere ait gibi gösteriliyor. Peki bir yer olsa ve sizin hayat görüşünüzün, hangi ırktan olduğunuzun ya da neye inandığınızın sadece sizi ilgilendirdiği bir yer…

Evet öyle bir yer var ve burada otomobiller de yasak. Harika bir yer hatta bir ütopya olan Auroville’den bahsediyoruz.

İlk 5 fotoğrafa bakıp orayı bitmeyen bir tatil olarak görmeyin. Hindistan Marimandir‘de bulunan bu şehirde başka şeyler de var 😉

marimandir4
marimandir2
marimandir3
marimandir5
marimandir6

Herkes belli işler yapmak zorunda bu şekilde yaşam devam edebiliyor. Eğer beden gücünüzle iş yapmak istiyorsanız bunlar gibi işler var.

marimandir7
marimandir8
marimandir9

Çocuk eğitiminde ise temel amaç çocuğun istediği gibi büyüme şansı yakalaması. Yani eğer futbolcu olmak isterse futbolcu eğitimi sanatçı olmak isterse sanatçı eğitimi alması sağlanıyor. Auroville’in eğitimdeki önceliği bu.

marimandir11
marimandir10
marimandir12
marimandir13

Burada araba kullanmak yasak, eğer seyahat etmek isterseniz motosiklet kullanmanız gerekiyor. Belli durumlarda toplu taşımaya izin veriliyor.

marimandir14
marimandir15

45 ülkeden 2000’i aşkın kişi bu şehir/kasabada yaşıyor.

marimandir16
marimandir17
marimandir18

Farklı dinden, milletten insanın bir arada yaşayabileceğine ve herkesin özgür olabileceğine inananların kesinlikle burayı görmesi gerek. Çok güzel!

Photo credits: Anne Schönharting