Seyahat Etmek, Evlenmekten Daha Çok Mutlu Ediyor

Yeni bir çalışmaya göre seyahat etmek, ruh sağlığını olumlu yönde etkileyerek önemli oranda endorfin artışı sağlıyor.

Bir sırt çantasıyla seyahat etmek veya lüks bir otele rezervasyon yaptırmak… Hiçbir önemi yok. Önemli olan, seyahat etmeniz. Tüm seyahat deneyimleri sağlığınızı olumlu yönde etkiliyor ve size önemli oranda endorfin artışı sağlıyor. Bazı insanlar için seyahat etmenin verdiği mutluluk, evlenmek ya da çocuk sahibi olmak gibi diğer önemli olaylardan daha ağır basabiliyor. Booking’in yaptığı araştırmada çoğu insan onları mutlu eden şeylerin listesinin en başına seyahati koydu.

Seyahat, hızlı bir mutluluk artışı sağlıyor
Booking, 17 ülkeden toplam 17.000 kişiye çeşitli sorular sorarak seyahat üzerine büyük bir araştırma yaptı. Katılımcılar çok az şeyin tatile gitmenin yerine tercih edilebileceğini söylediler. Örneğin, katılımcıların yüzde 77’si ruh halini hemen değiştirmesi gerektiğinde bir tatil rezervasyonu yaptıklarını söyledi.

Seyahat etmek, diğer önemli yaşam olaylarından daha fazla mutluluk verebilir. Bu çalışmanın en ilgi çekici yanı, insanların yaşamlarında seyahat etmeye, diğer önemli konulardan daha çok değer verdiklerini iddia etmeleridir. Katılımcıların yüzde 49’u, bir tatil planlamanın, düğün günü planlamaktan çok daha mutluluk verici olduğunu söyledi.

Katılımcıların yüzde 45’i nişanlanmanın, onlara seyahat etmek kadar duygusal bir destek vermediğini iddia etti. Katılımcıların yüzde 29’u, bir çocuk sahibi olmanın bile kendilerini seyahat kadar mutlu etmediğini söyledi.

Alışverişten daha çok mutlu ediyor
İnsanların yeni deneyimler edinmeyi çok sayıda maddi şeye sahip olmaktan daha fazla mutluluk verici bulduğu ortaya çıktı. Katılılmcıların yüzde 70’i tatile gitmenin onlara bir şeyler satın alma mutluluğundan çok daha fazla süren memnuniyet sağladığını söyledi.

İnsanlar yeni seyahat deneyimleri yaşamak için rahatlıklarını feda etmeye hazır gibi görünüyor. Örneğin, çalışmaya katılanların yüzde 56’sı yeni kıyafetler veya araçlar satın almak yerine tatile gitmeyi tercih ediyor ve yüzde 48’i yeni yerleri ziyaret etmek için ev iyileştirmelerini ertelemeye hazır.

Planlamak bile mutluluk veriyor
Şaşırtıcı bir şekilde, katılımcıların yüzde 72’si için daha mutlu hissetmek için bir tatil planlamaya başlamak yeterli. Örneğin, yüzde 80’i yalnızca bir haritaya baktığında ve ziyaret etmek istedikleri yerleri seçtiğinde daha heyecanlı hissediyor.

Yanıt veren 10 kişiden 6’sı otel değerlendirmeleri okuduğunda ve gelecekteki seyahatlerini hayal ettiklerinde duygusal bir destek hissediyor.

Kaynak: Kadinvekadin.net özel içeriğidir.