Şehrin Periler Tarafından İşgal Edildiğine İnanılması İçin Sokaklara Yerleştiren Minik Kapılar

“Lütfen, perileri beslemeyiniz! Tembelleşip kendilerine yem bulmayı bırakacaklar. Bununla beraber, karıncalar da yiyecekleri bir o kadar ve hatta daha fazla seviyor.” 

Evet yanlış okumadınız. Yaşadığınız şehrin sokaklarında bu tipte uyarılar asılı olsa ne düşünürdünüz?

Ann Arbor, Michigan‘da yaşamını sürdüren grafik tasarımcı Jonathan B. Wright insanların perilere inanmasını sağlamak için 2005 yılından beri şehrin kamusal alanlarına minik kapılar yerleştiriyor.

1993 yılında taşındıkları 100 yıllık evin tadilatı sırasında ailesinin Jonathan’a oyun odasına açılan minik bir kapı yapmasıyla başlayan bu serüven yıllardan bu yana artarak devam etmiş.

2005 yılında  Ann Arbor sokaklarında başlayan bu etkinliğin insanlara soluk aldırdığını ifade eden Jonathan B. Wright, kapıların önüne perilerin hoşuna gidecek küçük şapkalar, şekerler,bozuk paralar ve oyuncaklar bırakıldığı söyledi.

Kapıların giderek yayılması sonrası Tiny Doors ATL isimli projeye dönüştüğü, kapıların bu süreç sonrası kapıların San Francisco ve New York’da da görüldüğü öğrenildi.

Projenin direktörü Karen Anderson, Tiny Doors ATL’nin tüm sanatçılara örnek olduğunu ve şehirlerde benzer projelerin yapılmasının beklendiğini ifade etti.

Benzer bir etkinliğin İstanbul, Ankara, İzmir ve bütün Türkiye’de görülmesi dileğiyle.

Kaynak: www.amusingplanet.com