Sakalın Faydaları Nelerdir?

Erkeklerin sıklıkla sakal bıraktığına rastlayabilirsiniz. Fakat bu rastlantı ile birlikte bazı araştırmalar sakalın faydalarının olduğunu göstermektedir. Sakal erkeklerin boyun altlarında ve yüzlerinde çıkan kıllara denilmektedir. Bazı kişiler sakal bakımına çok fazla önem vermektedir. İlk olarak sakal bırakan erkekler kadınlar tarafından daha fazla beğenilmektedir.

Bunun yanı sıra faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;
• Erkeklerin ceketlerinde zaman zaman pul pul dökülmeler olabilmektedir. Bunu engellemek için sakal bırakılmaktadır. Sakal bir nevi enfeksiyon önleyicidir. Cilde dışarıdan gelen zararlar sakal tarafından önlenmektedir
• Erkeklerin ceplerinde sıklıkla tıraş sonrasında kızarıklıklar lekeler ve kesikler oluşmaktadır. Sık sık tıraş olarak pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek mümkündür.
• Yüze gelen polen ya da tozlar sakal tarafından önlenmektedir. Bu sayede astım ya da alerji riski daha da azalmaktadır.
• Özellikle kış hastalıklarından korunmak için sakal çok faydalıdır. Soğuk algınlığı öksürük gibi hastalıklara karşı direnci sağlamaktadır.
• Sakal sayesinde cilt daha az ışığa maruz kalmaktadır Bu da cilt kanseri riskini azaltmaktadır.
• Sakal zararlı UV ışınlarından koruduğu için daha genç kalınmasına yardımcı olur.

Sakal Uzatmak Ne Kadar Sürer?
Sakalınızı uzatmak istiyor olabilirsiniz. Fakat bunun olması için biraz sabırlı olunması gerekmektedir. Çünkü sakallarınızı sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi için biraz zamana ihtiyacınız vardır. Eğer sabredemiyorsanız bunun için gerekli bakımları yapmanız gerekmektedir. Sağlıklı bir erkeğin sakalının uzaması 2 ya da 4 ayı bulabilmektedir. Sakallar ayda yarım inç uzamaktadır. Bu da 1.27 santimetreye tekabül etmektedir. Uzarken bu boyut tamamen idealidir. Bunun dışında bakım uygulamaları yaparak da sakallarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz.

Sakalı Uzatan Etkenler Nelerdir?
Sakalın uzamasına neden olan bazı durumlar söz konusudur.
Bu durumlar şu şekilde sıralanmaktadır;
• Sakalın temiz tutulması ve bakımının sağlanması
• Sakalın uzamasını da genetik yatkınlık da önemlidir.
• Beslenme şekliniz sakalınızın uzamasını doğrudan etkilemektedir.
Sağlıklı bireylere sakalları daha hızlı çıkabilmektedir. Bunun gibi etkenlerle birlikte kişinin sakal bakımına dikkat edildiği zaman sakal daha rahat uzayabilmektedir.

Sakalınızın Daha Hızlı Uzamasını Sağlamak Mümkün Müdür?
İlk olarak sakalınız normal hızda uzamıyorsa bunun için bir hormon tedavisi olmanız gerekebilmektedir. Trichogen erkeklerin sakalının daha hızlı uzamasını sağlayan bir bileşendir. Bu bileşen sakalların gür çıkmasını ve yeni tel oluşmasını sağlamaktadır. Sakal oluşumunu çok etkilemektedir. Trichogen içeren sakal bakım ürünleri kullanarak sakallarınızın daha hızlı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu bakımı yapmanız daha gür sakalınızın oluşmasına neden olmaktadır.
Kaynak: https://www.sakalbaba.com/