Saç Uzamasını Hızlandıran Besinler

Pek çok kadın saçlarını uzatabilmek için çeşitli yağlar, şampuanlar, maskeler, kürler deniyor. Ancak saç uzamasını hızlandırmak istiyorsanız öncelikle saç sağlığınızı yediklerinizle desteklemeniz gerekiyor.

Saç Uzamasını Hızlandıran Besinler

Somon

Somonda bulunan omega-3 yağ asitleri kıl foliküllerini güçlendiriyor ve saç uzamasını tetikliyor. Bilimsel araştırmalar omega-3 yağ asitleri içeren besinleri tüketmenin telojen fazı (kıl foliküllerinin dinlenme dönemi) yarım yıla kadar kısalttığını gösterdi. Ayrıca somonda bulunan b12 ve demir de saçların hızlı uzamasını sağlıyor.

İstiridye

Bir çinko madeni olan istiridye saçların uzamasını hızlandırmakla kalmıyor ve parlak görünmesini de sağlıyor. Günde bir istiridye tüketerek günlük çinko miktarından fazlasını alabilirsiniz. Elbette her gün yemeniz imkansız ancak buğday kepeği, kırmızı et ve karaciğer gibi besinler de yeterince çinko içeriyor.

Tavuk

Saç tellerimizin %80’i keratinden oluşur ve keratin üretimi için proteine ihtiyacımız var. 2-3 aylık bile protein eksikliği saç uzamasını sekteye uğratır ve hatta saç dökülmesine neden olur. Tavuk protein bakımından oldukça zengin bir besindir.

Yumurta

Yumurta saçların uzaması için gerekli protein ve biyotin gibi elementleri içerir. Saç dökülmesini önleyen biyotin yiyecekler yoluyla alındığında daha da etkili.

Badem

Bademde bulunan E vitamini saç büyümesini aktif hale getirir ve saçları güçlendirir. 30 gram badem ihtiyacımızın %70’ini karşılar. Badem ayrıca biyotin, yağ asitleri ve B vitamini içerir.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeğinde bulunan B1, B2, B3 ve B4 vitamini saç uzamasını destekler; B5 ve B6 vitaminleri ise kafa derisi sağlığı için gereklidir. Ciddi bir saç dökülme probleminiz varsa diyetinize kabak çekirdeği ve kabak çekirdeği yağı eklemelisiniz.

Yeşil mercimek

Demir sağlıklı saçlar için en önemli elementlerden bir tanesidir ve yeşil mercimek demir içeriğiyle rekortmen bir besindir. Bir kase mercimek çorbası günlük demir ihtiyacımızın yarısını karşılar. Yeşil mercimek ayrıca çinko, kolin ve başka faydalı elementler içerir.

Milliyet